Za dostizanje klimatskih ciljeva neophodno još 400 milijardi dolara investicija

Zeleni kutak 06. dec 202214:46 12 komentara
klima
Pixabaay

Ciljevi u pogledu klime, biodiverziteta i degradacije zemljišta biće nedostižni osim ako se investicije u rešenja zasnovana na prirodi brzo ne povećaju na 384 milijarde dolara godišnje do 2025. godine. To je više nego dvostruko više, od trenutnih ulaganja koja iznose 154 milijardi dolara godišnje, navodi u svom istraživanju UNEP i navodi da potrebno da se privatni kapital značajnije angažuje po ovom pitanju.

Ako se želi zaustavljanje globalnog zagrevanje na ispod 1,5 stepeni, spreči gubitak biodiverziteta, neutralnost degradacije zemljišta i ispunjenje ciljeva održivog razvoja, potrebna je dramatična i hitna akcija na smanjenju emisija, očuvanju prirode i održivoj potrošnji i proizvodnji.

Rešenja zasnovana na prirodi (NbS) pružaju priliku da se uhvati u koštac sa nizom izazova na integrisan način. Ipak, investicije trenutno iznose samo 154 milijarde dolara godišnje, što je manje od polovine od 384 milijarde dolara godišnje ulaganja u NbS koja je potrebna do 2025. godine. Ujedno je to je samo trećina investicija potrebnih do 2030. godine, odnosno 484 milijardi dolara godišnje.

Borba protiv klimatskih promena, gubitka biodiverziteta i degradacije zemljišta uz hitne mere zahteva da se trenutne globalne investicije povećaju za 230 milijardi dolara svake godine do 2025. Vlade trenutno obezbeđuju 8 odsto  finansijskih tokova NbS, ali je malo verovatno da će ih dramatično povećati zbog fiskalnih izazovi povezanih sa sukobima, dugom i siromaštvom. Privatni kapital predstavlja samo 17 odsto ukupnih investicija u rešenja zasnovana na prirodi. Stoga, privatni sektor mora značajno da poveća investicije sa sadašnjeg nivoa od 26 milijardi dolara godišnje.

Da bi to uradilo, mora povećati ulaganja u održive lance snabdevanja, smanjiti aktivnosti sa negativnim uticajem na klimu i biodiverzitet i nadoknaditi neizbežne uticaje kroz tržišta prirode visokog integriteta, platiti usluge ekosistema koje koristi i investirati u aktivnosti pozitivne prirode.

“Dok prelazimo na neto nultu emisiju do 2050. godine, takođe moramo da preorijentišemo sve ljudske aktivnosti kako bismo ublažili pritisak na svet prirode od kojeg svi zavisimo. Ovo zahteva od vlada, preduzeća i finansija da masovno pojačaju ulaganja u rešenja zasnovana na prirodi jer su ulaganja u prirodu ulaganja u obezbeđivanje budućnosti za generacije koje slede”, rekla je Inger Anderson, izvršna direktorka UNEP-a.

Izveštaj dolazi neposredno pred početak Konferencije UN o biodiverzitetu (COP 15) koja se od sedmog do 19. decembra održava u Montrealu, gde bi trebalo da se usvoji značajan sporazum o zaustavljanju i preokretanju gubitka prirode do 2030. godine.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare