Upotreba leka za dijabetes kod muškaraca povezana sa urođenim manama potomstva

Zdravlje 29. mar 202213:35 0 komentara
Shutterstock

Upotreba metformina od strane muškaraca u periodu od tri meseca pre nego što su začeli dete bila je povezana sa 40 odsto većim rizikom od urođenih mana kod potomstva, prema studiji objavljenoj u "Annals of Internal Medicine".

Metformin je lek koi se koristi u lečenju dijabetesa tipa 2.

Istraživanje, koje je sprovedeno u Danskoj, koristilo je nacionalne registre za praćenje preko milion porođaja između 1997. i 2016. godine i uporedilo rizik od velikih urođenih mana kod beba na osnovu izlaganja oca lekovima za dijabetes, piše CNN.

Povezane vesti

Studija je posmatrala samo decu koju su rodile žene mlađe od 35 godina i muškarci ispod 40 godina. Bebe rođene od žena sa dijabetesom su bile isključene.

Istraživači su smatrali da su muškarci bili izloženi metforminu ako su uzeli recept za njega u tri meseca pre začeća, koliko je potrebno semenoj tečnosti za oplodnju da potpuno sazre.

Prema studiji, učestalost urođenih mana kod beba rođenih od muškaraca koji su imali dijagnozu dijabetesa tipa 2, ali koji nisu uzimali metformin bila je 3,1 odsto, ali je učestalost bila 4,6 odsto kod dece čiji su očevi bili izloženi metforminu tokom perioda pre začeća.

Genitalni urođeni defekti, primećeni samo kod muških beba, bili su jedini urođeni defekt u studiji za koji je utvrđeno da je povezan sa statistički značajnim povećanim rizikom nakon upotrebe metformina od strane oca.

Muškarci koji su uzimali metformin pre ili posle tromesečnog perioda nisu imali povećan rizik od rođenja bebe sa urođenim manama.

Pošto su prethodna istraživanja pokazala da dijabetes može da ugrozi kvalitet semene tečnosti i naruši mušku plodnost, istraživači su takođe uporedili stope urođenih mana kod beba muškaraca koji su uzimali insulin sa onima koji su uzimali metformin kako bi bili obezbedili da dijagnoza dijabetesa sama po sebi ne doprinosi faktor. Otkrili su da upotreba insulina nije povezana sa promenom stope urođenih defekata.

Istraživači nisu pronašli nikakvu značajnu povezanost između urođenih mana i izlaganja oca drugim lekovima za dijabetes osim metformina.

Međutim, autori napominju da nisu imali podatke o drugim aspektima dijabetesa, kao što su kontrola glikemije ili usaglašenost sa lekovima, jer su procenjivali podatke tek kada su recepti bili ispunjeni.

Pored toga, bebe koje su bile izložene metforminu sa očeve strane takođe su imale roditelje koji su bili stariji i nižeg socioekonomskog statusa, što može da ima ulogu u ovom slučaju.

U uvodniku objavljenom uz studiju, Džemejn Bak Lui, reproduktivni i perinatalni epidemiolog sa Univerziteta Džordž Mejson koji nije bio uključen u istraživanje, rekao je da postoje dokazi iz prošlih studija koji ukazuju na to da „promenjeni nivoi testosterona mogu da budu osnovni mehanizam koji izaziva zabrinutost o antiandrogenoj aktivnosti oralnih farmakoloških agenasa za dijabetes, uključujući metformin“ da bi se objasnili ovi nalazi.

Lui je takođe primetio da su zbog ograničenja ove studije potrebna dalja istraživanja kako bi se otkrilo da li muškarci koji uzimaju metformin treba da budu oprezni, posebno s obzirom na visoku prevalenciju dijabetesa koji može da zahteva upotrebu metformina.

Trenutno nema upozorenja američke Uprave za hranu i lekove protiv upotrebe metformina od strane muškaraca koji planiraju da imaju decu.

„Klinički vodič je potreban da bi se pomoglo parovima koji planiraju trudnoću da izvagaju rizike i koristi kada je u pitanju upotreba metformina kod oca u odnosu na druge lekove“, napisao je Lui.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi ko će ostaviti komentar!