SZO podržala primenu jedine odobrene vakcine protiv malarije za decu u Africi

Zdravlje 08. okt 202113:06 0 komentara
Shutterstock

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) saopštila je da bi jedinu odobrenu vakcina protiv malarije trebalo davati deci u Africi, što potencijalno predstavlja veliki napredak u borbi protiv bolesti koja godišnje ubije stotine hiljada ljudi.

Preporuka SZO je za RTS, S (Mosquirix) vakcinu koju je razvio britanski proizvođač lekova GlaksoSmitKlajn (GSK.L).

Povezane vesti

Od 2019. godine 2,3 miliona doza ove vakcine davano je odojčadi u Gani, Keniji i Malaviju u velikom pilot programu koji koordinira SZO.  Većina onih koje bolest ubija su mlađi od pet godina.

Taj program sledio je deceniju kliničkih ispitivanja u sedam afričkih zemalja.

„Ovo je vakcina koju su afrički naučnici razvili u Africi i veoma smo ponosni“, rekao je generalni direktor SZO, Tedros Adhanom Gebrejesus.

„Korišćenjem ove vakcine pored postojećih alata za sprečavanje malarije, svake godine bi se moglo spasiti desetine hiljada mladih života“, dodao je on, misleći na mere protiv malarije poput mreža za krevete i sprejeve za ubijanje komaraca koji prenose bolest.

Jedan od sastojaka ove vakcine potiče od retkog zimzelenog drveta poreklom iz Čilea koje se zove Kuilai. Kako je Reuters saopštio dugoročna nabavka ovog drveća je dovedena u pitanje.

Malarija je daleko smrtonosnija od kovida-19 u Africi. Prema procenama SZO, 2019. je ubilo 386.000 Afrikanaca, u poređenju sa 212.000 potvrđenih smrtnih slučajeva od kovida-19 u poslednjih 18 meseci.

SZO kaže da se 94 odsto slučajeva malarije javlja u Africi, kontinentu od 1,3 milijarde ljudi.
Bolest koja može da se spreči prouzrokuju paraziti koji se prenose na ljude ujedom zaraženih komaraca. Simptomi uključuju groznicu, povraćanje i umor.

Efikasnost vakcine u sprečavanju teških slučajeva malarije kod dece je samo oko 30 odsto, ali to je jedina odobrena vakcina. Regulator Evropske unije za lekove odobrio je ovu vakcinu 2015. godine, rekavši da su njegove koristi veće od rizika.

„Ovako se borimo protiv malarije, slažemo nesavršene alate jedan na drugi“, rekla je Ešli Birkit, koja vodi globalni rad na vakcini protiv malarije u Patu, neprofitabilnoj globalnoj zdravstvenoj organizaciji koja je između ostalog i finansirala razvoj vakcine sa GSK.

Još jedna vakcina protiv malarije pod nazivom R21/Matrix-Mthat, koju su razvili naučnici sa britanskog Univerziteta u Oksfordu pokazala je do 77 odsto efikasnosti u jednogodišnjoj studiji u kojoj je učestvovalo 450 dece u Burkini Faso, rekli su istraživači u aprilu ove godine. Ona je još uvek u fazi ispitivanja.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi ko će ostaviti komentar!