Studija: Teški oblik kovida udvostručuje smrtni ishod u narednih 12 meseci

Zdravlje 06. dec 202113:13 2 komentara
Shutterstock

Pacijenti koji prežive teški oblik kovida imaju više nego dvostruko veće šanse za smrtni ishod tokom naredne godine od onih koji ostanu neinficirani ili imaju blaže simptome virusa, kaže studija.

Istraživanje, objavljeno u „Frontiers in Medicine“, ukazuje na to da ozbiljne infekcije koronavirusom mogu značajno da oštete dugoročno zdravlje, što pokazuje važnost vakcinacije.

Povezane vesti

Povećani rizik od umiranja bio je veći za pacijente mlađe od 65 godina, a samo 20 odsto pacijenata sa teškim oblikom kovida-19 je umrlo zbog tipičnih komplikacija izazvanih kovidom, kao što je respiratorna insuficijencija.

„Sproveli smo prethodnu studiju koja je pokazala da su pacijenti sa teškim oblikom kovida-19 koji su se oporavili bili u značajno većem riziku da budu hospitalizovani u narednih šest meseci“, rekao je glavni autor studije, profesor Arč Mejnes sa Univerziteta Florida i dodao:

„Ova, nova studija je to proširila da bi istražila rizik od smrtnosti u narednih 12 meseci“-

Istraživači su pratili elektronske zdravstvene kartone 13.638 pacijenata koji su bili podvrgnuti PCR testu na kovid u okviru zdravstvenog sistema Univerziteta Florida, pri čemu je 178 pacijenata imalo teške simptome virusa, 246 blage ili umerene simptome kovida-19, a ostali su bili negativni.

Svi pacijenti uključeni u studiju oporavili su se od bolesti, a istraživači su pratili njihove ishode.

Studija je otkrila da pacijenti koji su imali teži oblik bolesti imaju značajno veće šanse da umru tokom naredne godine, što je trend koji je bio posebno primetan među onima ispod 65 godina. Porodice ili lekari pacijenata to nikada nisu povezivali sa kovidom-19, pokazalo je istraživanje.

Većina smrtnih slučajeva koji su se dogodili kod osoba koje su preživele teški oblik kovida-19 nije bila povezana sa uobičajenim komplikacijama od bolesti, 80 odsto takvih smrti dogodilo se iz širokog spektra razloga koji obično nisu povezani sa virusom.

Ovo ukazuje na to da su pacijenti doživeli opšti pad svog zdravstvenog stanja koji ih je učinio ranjivim.

„Pošto sada znamo da postoji značajan rizik od smrti od onoga što bi se verovatno smatralo neprepoznatom komplikacijom kovida-19, moramo da budemo još oprezniji u smanjenju teških epizoda kovida-19“, rekao je Mejnes i dodao:

„Da rizikujete i da se zarazite, pa da se nadate uspešnom lečenju u bolnici, ne predstavlja pravu sliku uticaja kovida-19. Naša preporuka u ovom trenutku je da se koriste preventivne mere, kao što je vakcinacija, kako bi se sprečile teške epizode ​​​​kovida-19“.

Kovid-19 može sa izazove teške simptome i smrt  ranjive grupe ljudi, posebno one sa osnovnim zdravstvenim stanjima.

Neki ljudi takođe imaju dugotrajan kovid, znakove i simptome koji traju nekoliko nedelja ili meseci nakon infekcije. Simptomi kao što su umor i kratak dah mogu da traju mesecima nakon što infekcija prođe.

Više vesti o kovidu-19 i posledicama pandemije u zemlji i svetu čitajte na stranici Koronavirus.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare