Studija: Antidepresiv fluvoksamin smanjuje rizik od hospitalizacije zbog kovida

Zdravlje 28. okt 202113:15 7 komentara
Shutterstock

Lečenje visokorizičnih pacijenata sa kovidom-19 antidepresivom fluvoksaminom moglo bi za trećinu da smanji rizik od hospitalizacije, pokazali su rezultati opsežne studije objavljeni u britanskome medicinskom časopisu "The Lancet Global Health". 

Fluvoksamin se tradicionalno koristi za lečenje mentalnih poremećaja poput depresije i opsesivno-kompulsivnog poremećaja, a naučnici su ga za istraživanje odabrali zbog njegovih protuupalnih svojstava.

Povezane vesti

Njihovi rezultati upućuju na to da bi upotreba fluvoksamina mogla da pojača zaštitu od težih oblika bolesti, kao i od smrtnog ishoda od posledica kovida-19 u zemljama koje još nisu dobile adekvatne doze vakcina u sklopu njegove neravnomerne raspodele.

Brojne probleme koji nastaju kao posledica ovida prouzrokuje upala jer imunosni sistem na infekciju preterano reaguje.

U radu objavljenom u  časopisu „Lancet“, naučnici s područja Severne i Južne Amerike opisali su rezultate uočene u gotovo 1.500 ambulantnih pacijenata sa kovidom-19 u desetak brazilskih bolnica, koji su zbog teške kliničke slike, zbog dijabetesa ili srčanih problema, bili u većoj opasnosti od komplikacija.

Polovina ih je dobijala antidepresive, a druga polovina placebo tokom četiri nedelje. Pritom ni lekari nisu znalida li leče pacijenta placebom ili fluvoksaminom.

U grupi koja je uzimala tablete fluvoksamina 11 odsto pacijenata bilo je duže hospitalizovano, a od 756 onih koji su primali placebo hospitalizacija je bila potrebna za 16 odsto pacijenata.

I neke ranije sprovedene studije pokazale su da fluvoksamin može da se koristi za ublažavanje simptoma kovida-19, ali sprovedene su na manjem uzorku pacijenata, a zbog metodologije su zaključci tih istraživanja bili prilično nesigurni.

Autori studije rekli su da je primena fluvoksamina u lečenju visokorizičnih pacijenata sa kovidom rezultirala relativnim smanjenjem hospitalizacija od ukupno 32 odsto.

„Kovid-19 još uvek predstavlja rizik za pojedince u zemljama sa niskim resursima i ograničenim pristupom vakcinaciji“, rekao je glavni autor studije, dr Edvard Mils sa kanadskog univerziteta Mekmaster u Hamiltonu.

„Verujemo da bismo na ovaj način mogli da sačuvamo brojne živote“, rekao je dr Mils.

Jedna tableta košta četiri dolara, a poređenja radi lečenje antitelima košta oko 2.000 dolara. Merkova eksperimentalna antivirusna pilula za kovid-19 košta oko 700 dolara.

„Pronalazak jeftinih, široko dostupnih i efikasnih načina lečenja kovida-19 zbog toga je od velike važnosti, a prenamena postojećih lekova koji su široko dostupni i pokazali su se sigurnim, od posebne nam je važnosti“.

Premda smanjena smrtnost pacijenata nije bila u fokusu studije, ona je pokazala da je 12 pacijenata u placebo grupii na kraju umrlo, dok je samo jedan iz grupe koja je dobijala fluvoksamin podlegao virusu.

Autori su istakli da je potrebno sprovesti dodatne procene jer fluvoksamin nije na spisku osnovnih lekova Svetske zdravstvene organizacije i može da izazove zavisnost.

„S obzirom na sigurnost, dobru toleranciju na lek, jednostavnost upotrebe, nisku cenu i široku dostupnost fluvoksamina, ovi rezultati mogli ibi da imaju veliki uticaj na nacionalne i međunarodne smernice o kliničkom lečenju kovida-19“, rekao je Gilmar Rejs, brazilski koautor studije.

Još uvijek ostaju otvorena pitanja o tome koju dozu je najbolje primeniti i da li bi fluvoksamin mogli da koriste i ostali pacijenti, kod kojih rizik od hospitalizacije zbog posledica kovida nije tako veliki.

Naučnici testiraju još neke već poznate lekove koji bi mogli da dopinesu lečenju kovida. I dalje se istražuje lijek protiv hepatitisa, dok su se neuspešnima pokazali ivermektin, metformin i hidroksiklorokin.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare