Šta je sindrom „burnouta“ i da li je isključivo vezan za posao

Zdravlje 08. maj 202211:23 > 11:27 29 komentara
Stres, očaj, nesreća, tuga, glavobolja, nerviranje, nervoza
Shutterstock

Dea Džanković, umetnica čiji smo performans juče videli u Beogradu i Tamara Džamonja Ignjatović, redovna profesorka Odeljenja za psihologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu govorile su u Novom danu o sindromu "burnouta", odnosno "pregorevanja". Dok Džamonja Ignjatović navodi da se taj sindrom vezuje za pregorevanje na poslu, Džanković ukazuje na "širi društveni kontekst".

Više od 100 žena vrištalo je juče na tri lokacije u Beogradu, a umetnica Dea Džanković kaže da je za to bilo nekoliko razloga.

„Pre svega sam dosta žena čula koje su rekla da im treba tako nešto, da se izvrište, s druge strane, i meni je toliko puta došlo da vrištim. Vrištale smo da bi nas čuli, da bismo skrenule pažnju, mislim da se o ovome ne govori dovoljno, mislim da je bilo jako bitno da se skrene pažnja na to“, kaže ona.

Džamonja Ignjatović objašnjava da je sindrom burnouta zapravo posledica prolongiranog stresa na poslu.

Povezane vesti

„Oseća se jedna iscrpljenost, da onda već stvarno nemate snage da reagujete na sve ono na šta bi trebalo da reagujete, ta iscrpljenost dovodi do različitih problema i simptoma, od depresivnosti, anksioznosti, napetosti, a ima i svoje tipične manifestacije, pošto se burnout vezuje za profesionalno sagorevanje. Osoba oseća pre svega tu emocionalnu iscprljenost, da se oseća bespomoćno, beznadežno, bez energije, bez volje, s tim što postoje i drugi prateći signali burnouta, pošto je on čest i za pomagačke profesije, ljudi koji rade sa ljudima kojima je teško sami često doživljavaju sagorevanje. Kod njih se javlja i jedna emocionalna zaravnjenost, gubitak saosećanja, dolazi do cinizma, odnos prema ljudima se menja“, kaže ona.

Na pitanje da li je znak sagorevanja kada se govori „ja ne mogu više“ odgovara potvrdno.

„Sagorevanje je poslednji stadijum kad više ne možemo“, kaže Džamonja Ignjatović.

Džanković, s druge strane, naglašava da je za burnout uzela dosta širi kontekst.

„Ne samo profesionalan, nego društveni kontekst, žene su bile pozvane jer se suočavaju sa mnogo više pritisaka, sve što čujemo o burnoutu dolazi od žena. Ja ne tvrdim da se ne dešava kod muškaraca, mislim da je u drupštvu mnogo prihvaćenije da muškarci iskazuju bes, ja sam toliko puta doživela da mi neko kaže da sam histerična“, kaže ona.

Džamonja Ignjatović ističe da su to kulturološke razlike.

„Ja bih rekla da postoje razlike u smislu ispoljavanja emocija, ali one nisu suštinske primarne razlike, nego su kulturološki uslovljene. Muškarcima isto tako kulturološki nisu dozvoljene druge emocije, žene imaju pre tu dozvolu da ispolje ta druga osećanja, koja se negde primarno veruju za neku slabost. Verujem da se to menja, ali osim toga što moramo drugačije da naučimo da prepoznajemo emocije, pa da ih onda ispoljavamo i kanališemo, pre nego što dođe do trenutka da moramo da vrištimo, da treba nešto uraditi i na onim spoljnim faktorima koji dovode do tog stanja. Burnout to i govori, da je problem spolja“, kaže ona.

Džanković kaže da je pre performansa bila jako anksiozna.

„Napravila se medijska hajka oko toga, ja to nisam očekivala. Pred sam performans bio je jako težak osećaj, u trenutku kada smo se okupile, sve se promenilo. Trenutak tog prvog vrištanja, sve je izašlo iz mene. Žene su se osetile smireno, rasterećeno, povezano s drugima…“, kaže ona.

Džamonja Ignjatović navodi kako možemo kao pojedinci da se zaštitimo od burnouta.

„Ako je vezan za posao, od prekomernog pritiska i količine posla, intenziteta radnih obaveza, odmor je ključna stvar. Formalno možete da odete kod lekara i kažete da ste pregoreli na poslu. Imate pravo da na osnovu toga što ste dobili i zvaničnu dijagnozu otvorite bolovanje, to je mač sa dve oštrice, jer onda imate stigmu da imate mentalni poremećaj, onda je problem što se ta osoba fokusira kao problem, a ne okolnosti“, ističe ona.

Džanković, govoreći o performansu, kaže da je to bila „konfrontacija sa svim sistemima moći koji nas dovode u burnout“.

„Postoji još dosta sindroma tereta modernog života koji je sve teži, moramo da pokrenemo diskurs da se nosimo sa time, jer mislim da će nam biti sve teže. Sagorevamo zbog šireg društvenog konteksta, u takvoj smo ulozi, da nije samo posao taj koji nas pritiska, nego i sve druge obaveze“, kaže ona.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare