Put krvi od davaoca do primaoca – mnogo koraka da bi se izbegle greške

Zdravlje 04. maj 202211:26 0 komentara
N1

Jedan pacijent iz Hrvatske dobio je pogrešnu krvnu grupu tokom transfuzije, zbog čega je prebačen na odeljenje intenzivne nege. Doktorka Vesna Bosnić iz Zavoda za transfuziju krvi Srbije objašnjava kakva je procedura i kontrola date krvi, kako bi se izbegle greške da pacijent primi pogrešnu krvnu grupu.

Pre davanja krvi dobrovoljni davaoci treba da popune upitnik, vrši se njihova identifikacija, a potom se uzima uzorak kapilarne krvi kako bi se odredila krvna grupa (orijentacionom medotod) i na kraju sledi lekarski pregled. Tek kada se ovi koraci završe osoba je spremna za davanje krvi.

Pročitajte još:

„Na osnovu orijentacione krvne grupe šaljemo neki podatak našem drugom odeljenju za testiranje krvi, gde proveravaju tu krvnu grupu. Za davaoca koji daje prvi put potrebno je da se dva puta automatizovanom metodom odredi krvna grupa da ne bi došlo do greške“, objašnjava doktorka Bosnić.

Data krv se zatim testira na bolesti koje se prenose putem transfuzije – hepatitis B, hepatitis C, sifilis i HIV. Rade se serološka i molekularna testiranja, kako bi se mogućnost zaraze u periodu prozora, kada je davalac zarazan i može da prenese bolest, smanjila na najmanju moguću meru.

Potom sledi razdvajanje krvi na krvne komponente, njeno skladištenje, a kada stignu rezultati testiranja i zvanične krvne grupe, krv se distribuira dalje u zdravstvene ustanove.

Kako bi se greške izbegle, kontrolišu se bar kodovi koji davaoca prate od upitnika, kese u kojoj je krv, do svake epruvete koja će biti testirana.

Govoreći o grešci koja se dogodila u Hrvatskoj, sagovornica N1 kaže da je prvi korak pri kom može da se napravi greška orijentaciono određivanje krvne grupe. Drugi korak u koje je greška moguća je kada se lepe bar kodovi i da se oni zamene.

Kada su u pitanju posledice primanja pogrešne krvne grupe, Bosnić kaže da može da se javi hemolizna transfuzijska reakcija koja može biti opasna po život. Prvi simptom je povišena temperatura, a može doći i do akutne bubrežne insuficijencije.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi ko će ostaviti komentar!