Proteklih dana i nedelja priča se i upozorava na još tri epidemije u Evropi

Zdravlje 26. maj 202218:13 > 18:16 3 komentara
Tanjug/ CDC via AP

Majmunske boginje pojavile su se u više od 100 slučajeva u Evropi. Zaraženih ima u više od 10 država, a najviše ih je u Velikoj Britaniji. Proteklih nedelja, bilo je vesti i o epidemiji akutnog hepatitisa, a SZO upozorava na epidemiju gojaznosti.

Majmunske boginje ove godine došle su iz Nigerije.

Majmunske boginje su otkrivene 1958, a prvi slučajevi zaražavanja kod ljudi desili su se sedamdesetih. Kod majmunskih boginja se, za razliku od variole vere, osip javlja na pojedinim delovima telima.

Epidemiolog Zoran Radovanović kaže da može da se desi da dođe u Srbiju ali da je mala verovatnoća da dođe do šireg rasejavanja. On smatra da ako se boginje unesu u Srbiju, svešće se na pojedinačne slučajeve. „Srećna je okolnost što vakcina od velikih boginja štiti u 85 odsto slučajeva, bar tri, verovatno pet i više godina godina, međutim mi nemamo na lageru te vakcine, ona kod nas nije registrovana. Amerikanci imaju da vakcinišu čak celu svoju populaciju“, dodaje sagovornik N1.

N1

Nedavno su medij izveštavali i o epidemiji bolesti jetre kod dece, odnosno o akutnom hepatitisu jetre, koji kod dece izazivaju gastroeneritis. SZO je saopštio da je najmanje jedno dete umrlo od ove vrste hepatitisa, a da se u nekim slučajevima vršila transplantacija jetre. Bolest se pojavila u Austriji, Belgiji, Kipru, Danskoj, Francuskoj, Grčkoj, Irskoj, Italiji, Holandiji, Norveškoj, Poljskoj, Portugalu, Španiji, Švedskoj…

N1

„Nije za paniku, za brigu – da. Vi u humanoj medicini imate oko 5000 virusa, toliko je virusa aktuelno u ovom trenutku u humanoj populaciji. U životinjiskom svetu ima više od 320.000. Kad tad će neki od njih preći u humanu populaciju. Mi živimo u svetu mikroorganizama. I treba očekivati u narednom periodu da će se pojaviti neki novi. Svake godine mi otkivamo neki novi infektivni agens“,  kaže za N1 infektolog Dragan Delić. On naglašava da treba voditi računa o merama prevencije – redovna i temeljna higijena, lična i kolektivna, javljanje na vreme lekaru, lekar koji će adekvatno reagovati i onda terapija, ukoliko postoji.

SZO je saopštila da Evropi preti nova epidemija.

Gojaznost u Evropi poprima razvoj epidemije, a problem se pogoršao tokom dve godine pandemije. Čak 59 odraslih i jedno od troje dece ili ima prekomernu težinu ili je gojazno, a nijedna evropska zemlja nije na putu da zaustavi porast gojaznosti do 2025, navodi SZO.

Ekipa N1 bila je, tim povodom, i na utakmici „Mršavi“ protiv „Debelih“.

Debeli kažu da su elegantno popunjeni i da mogu da urade sve što i mršavi, a od njih mogu da budu bolji – u konzumiranju obroka, jer mogu više da pojede.

„Nađi predsednika SZO, da dođe da ga vodim na ćevape“, rekao nam je jedan sagovornik.

Mirjana Šumarac Dumanović, endokrinolog i profesor Medicinskog fakulteta, kaže da je jako puno gojaznih i da je i kod nas taj procenat skoro 60 posto. Svako treće dete i u Srbiji, kao i u Evropi, je gojazno.

Epidemija gojaznosti traje nekoliko deenija, a trostruko se povećao broj od 1975. godine, dodaje.

„I jako mala deca su, u stvari, gojazna i u uzrastu od pet godina imamo negde oko 5,6 procenata u Evropi, u Srbiji čak 11, i to je zabrinjavajuća stvar. Paradigma jesti manje i kretati se više, nije dovoljna“, kaže doktorka.

Navodi da sve treba sagledati kao hroničnu bolest koja dovodi do brojnih bolesti i skupa smanjuje životni vek. „To nije samo posao nas zdravstvenih nauka, potrebna je široka društvena  akcija, uključujući edukaciju o ishrani, dostupnost fizičke aktivnosti, u školi i porodici – prosto moramo biti svesni toga“, navodi doktorka, koja ističe da je u Srbiji ipak više muškaraca gojazno, iako oni to manje slabije primećuju od žena. Neki procenat više od 60 posto čine gojazni muškarci, a među ženama je gojaznost nešto niža.

Dijeta i promena životnih navika je neizbežan put ka prevenciji i smanjenju gojaznosti, treba da ne dozvolimo da se gojaznost razvije, navoid doktorka. Čak i žene koje nameravaju da zatrudne i trudnice moraju da vode računa o tome, jer gojaznost i nepravilna ishrana može uticati na njihovo potomstvo.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare