Kako stres utiče na zdravlje?

Stres, očaj, nesreća, tuga, glavobolja, nerviranje, nervoza
Shutterstock

Stres je nešto sa čim se skoro svaka osoba suočava i to na dnevnom nivou. Njegov uticaj za ljudsko zdravlje je zaista veliki, može se odraziti na skoro sve organe u ljudskom telu i ozbiljno razboleti čoveka.

Osip

Ako vam se događa da se odjednom negde na telu pojavi osip, a inače nemate alergije, vrlo verovatno je da je to posledica nagomilanog stresa.

Povezane vesti

Kad ste pod dugotrajnim stresom, imunitet slabi i s vremenom počinje da reaguje na promene u telu . Ako se u međuvremenu ne smanji količina stresa, na telu počinju da se pojavljiuju crvene tačkice, slične osipu koje jako svrbe.

Oscilacije u težini

„Stres uzrokuje otpuštanje kortizola koji ometa sposobnost tela da obrađuje šećer u krvi i menja način na koji se u telu metabolizuju masti, proteini i ugljeni hidrati, što može da dovede do povećanja ili gubitka težine“, objašnjava dr Šana Levin.

Stres može da bude  uzrok prejedanja ili izbegavanja hrane.

Konstantne glavobolje

Ako inače nemate problema sa glavoboljama i odjednom shvatite da vas u poslednjih par dana ili nedelja konstantno boli glava, to je jedna od posledica prekomernog stresa.

Stres oslobađa hemikalije koje mogu da prouzrokuju promene u nervima i krvnim sudovima u mozgu, što dovodi do glavobolje.

A ako ste inače skloni migrenama, stres može dodatno da ih pogorša. Takođe je uobičajeno da su vam pod stresom konstantno napeti mišići u telu, što takođe može da prouzrokuje glavobolju.

Čudan osećaj u želucu

Stres može da utiče na probavu, i to na više različitih načina.

„Može da uspori pražnjenje hrane iz želuca, što prouzrokuje gasove i nadutost, i može da pojača grčenje creva što prouzrokuje bol i povraćanje“, rekla je dr Debora Rodez za Reader’s Digest.

Učestale prehlade

Stres ima loš uticaj na ljudski imunitet i čovek može lako da se razboli, i teže da se bori sa upalama i infekcijama.

„Ljudi koji su pod stresom često se na kraju razbole. To može da bude obična prehlada koja inače prođe za par dana, ali sa imunitetom u ovako lošem stanju, čovek će se mnogo duže boriti protiv virusa“, objašnjava dr.Levin.

Haos u glavi

„Stres ima veliki uticaj i na mentalno zdravlje čoveka. Povećanje hormona kortizola u telu ometa koncentraciju, prouzrokuje probleme sa pamćenjem, a može da prouzrokuje anksioznost i depresiju“, rekla je dr Levin.

Opadanje kose

Stres može da dovede do povećanog ispadanja kose. Inače je normalno da svaki dan čovek izgubi par vlasi kose koje se s vremenom obnove, ali kad se to događa pod uticajem stresa mnogo veći broj folikula ulazi u fazu mirovanja što prouzrokuje povećano ospadanje kose.

Takođe, stres može da utiče na imunitet koji napada folikule kose i podstiče veće opadanje kose.

Budite se iscrpljeni

Ako vam je teško da ujutru ustanete iz kreveta, a prespavali ste celu noć, verovatno ste klinički iscrpljeni.

„Stres energetski iscrpljuje jer utiče na ubrzani rad svih telesnih sistema, poput imuniteta i nervnog sistema. Vaše telo to stanje shvata kao posebno iscrpljujući rad i čak celonoćni odmor nije dovoljan da se telo energetski obnovi.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare