Dremanje u trudnoći povezano sa zdravom porođajnom težinom bebe

Zdravlje 08. avg 202118:54 > 18:56 0 komentara
Shutterstock

Kineska studija konačno potvrđuje da je dremanje tokom trudnoće dobro za zdravlje deteta. Ono se povezuje sa smanjenim rizikom od male porođajne težine.

„Mala porođajna težina jedan je od ishoda trudnoće od kojih trudnice najčešće strahuju, a novi uvid u faktore rizika je svakako dobrodošao“, rekla je dr Gada Bourdželi istraživač spavanja na „Brown University’s Warren Alpert Medical School“ u Providensu, koja nije bila uključena u studiju.

„Spavanje, njegov kvalitet i trajanje pojavljuju se kao faktori rizika za razne perinatalne komplikacije“, rekla je doktorka.

Povezane vesti

Mala porođajna težina, manje od 2.500 grama, povezana je sa nepovoljnim zdravstvenim ishodima u detinjstvu i odrasloj dobi, uključujući respiratorne bolesti, dijabetes i hipertenziju.

Lulu Song sa „Huazhong University of Science and Technology“ u Vuhanu i njene kolege analizirali su informacije više od 10.000 žena koje su učestvovale u studiji . Grupa je uključivala 442 žene koje su imale bebe male porođajne težine, objavili su autori u časopisu „Sleep Medicine“.

U poređenju sa majkama koje nisu prijavile dremanje, žene koje su spavale otprilike sat do sat i po bile su za oko 29 odsto manjem riziku da će roditi bebu sa malom porođajnom težinom.

Čini se da je učestalost dremanja takođe igrala ulogu: žene koje su dremale pet do sedam dana nedeljno imale su 22 odsto manje šanse da dobiju bebu sa malom porođajnom težinom.

Studija nije bila kontrolisan eksperiment, pa se ne može dokazati da navike spavanja trudnih majki utiču na porođajnu težinu beba.

Ipak, nalazi dodaju „još jedan deo zagonetke zašto bismo trebali da budemo svesni prakse spavanja tokom trudnoće“, rekao je dr Lui O’Brajan iz Centra za poremećaje spavanja Univerziteta u Mičigenu, koji nije bio uključen u studiju.

Dr O’Brajan je rekao da bi buduće studije trebale da prate stvarno trajanje sna, a ne spavanje koje su same trudnice prijavile, isto važi i za kvalitet sna i položaj spavanja, prenosi Reuters.

Poremećaji spavanja, poput opstruktivne apneje u snu, mogu da ograniče bebi dotok kiseonika i prouzrokovati kardiovaskularne probleme za majku kasnije u životu.

„Spavanje je još jedan vitalni znak koji treba da merimo. Trudnice ne bi trebalo da se nepotrebno testiraju na poremećaje spavanja, ali san je generalno veoma potcenje“, rekla je dr Suzan Karan sa „University of Rochester Medical Center“ u Njujorku, koja takođe nije bila uključena u studija.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi ko će ostaviti komentar!