Bolje razumevanje opisa bola kod endometrioze ubrzava uspostavljanje dijagnoze

Shutterstock

Iako se procenjuje da endometrioza pogađa jednu od deset žena u reproduktivnom dobu, većina žena sa ovim stanjem poseti lekara više od deset puta pre nego što budu upućene na specijalistički pregled radi uspostavljanja dijagnoze.

To može da znači prosečno čekanje od osam godina na dobijanje dijagnoze. S obzirom na hronični bol u karlici koji prouuzrokuje endometrioza, koji ponekad može da bude onesposobljavajući, ovo kašnjenje može ozbiljno da utiče na fizičko, socijalno i mentalno zdravlje obolelih žena, piše The Conversation.

Povezane vesti

Dok je ključni uzrok ovog kašnjenja otpuštanje i normalizacija bola kod žena, drugi uzrok može da bude izazov adekvatnog komuniciranja kako se žena oseća, što je nešto što je istraživala najnovija studija.

Otkriveno je da i žene i lekari smatraju da su trenutni alati za opisivanje bola kod endometrioze neadekvatni. Takođe je otkriveno da neki od jezika koje su žene koristile da artikulišu svoj bol lekari nisu prepoznali.

Ova, pogrešna, komunikacija može da znači da mnoge žene ne dobijaju dijagnozu ili tretman koji im je potreban, ili možda čekaju duže nego što je potrebno.

Značaj dobre komunikacije između lekara i pacijenta 

Da bi sproveli studiju, istraživači su prvo ispitali 131 ženu sa endometriozom. Pitali su ih o poteškoćama sa kojima su se suočavali razgovarajući o svom bolu sa lekarima pre uspostavljanja dijagnoze i kako opisuju svoj bol.

Mnoge žene su izjavile da numeričke skale ocenjivanja, od nula do deset, koje se obično koriste u konsultacijama, nisu tačno obuhvatile težinu i uticaj njihovog bola na njihov svakodnevni život.

Neke su izrazile potrebu za jezičkim ili vizuelnim alatima, a jedna učesnica je izjavila da je ono što je osećala nije povezivala sa bolom.

„Trebalo je da vidim listu onog što bih mogla da osećam, poput peckanja ili pritiskanja“, rekla je učesnica studije.

Žene su takođe izjavile kako se osećaju kada pokušavaju da opišu svoje simptome na konsultacijama sa lekarom. Često su se suočavale sa požurivanjem ili obeshrabrivanjem da pričaju, a neke su se osećale uplašeno.

Ovo ne samo da je predstavljalo problem za efikasno opisivanje bola svom lekaru, već je i navelo žene da osećaju da je njihov bol odbačen.

Istraživanja pokazuju da je ovakav način ponašanja zdravstvenih radnika povezana sa nižim samopoštovanjem i depresijom kod pacijenatkinja sa endometriozom.

Ovo istraživanje je takođe otkrilo da mnoge žene koriste metafore i poređenja kako bi opisale svoj bol. Najčešće su bile metafore koje se pozivaju na nasilje. Na primer, ponavljajuća metafora koju su žene koristile da opišu svoj bol bila je „kao da me neko više puta ubode velikim nožem“.

Druge uobičajene metafore bile su „kao da mi je vruć žarač stavljen u stomak“,  ili  „kao balon u utrobi koji potiskuje organe“.

Dok lekari obično ne koriste ove metaforičke izraze za dijagnozu endometrioze, ovakva komunikacija i dalje daje dobru indikaciju vrste i intenziteta bola koji se doživljava.

Takođe su obavili intervjue sa 11 lekara, pitajući ih kako oni procenjuju sumnju na bol koji je povezan sa endometriozom i kako njihovi pacijenti govore o takvim simptomima. Zatim su im predstavili metafore koje su žene obično koristile da opišu svoj bol kod endometrioze.

Tri lekara sa kojima su razgovarali su izjavili da u početku ne bi posumnjali na endometriozu ako bi žene koristile ove uobičajene metafore i poređenja.

Neki od izraza kao što su oni koji uključuju reči poput ubadanja ili pečenja takođe su verovatnije naveli lekare da posumnjaju na bol povezan sa nervima ili sa infekcijom, a ne sa endometriozom.

Jedan lekar je takođe rekao da bi pre povezao bol, poput grča sa endometriozom, za razliku od reči koje su žene koristile da opišu svoje senzacije.

Dok je većina lekara izjavila da koristi numeričke skale ocenjivanja u svojim dijagnozama, mnogi su takođe smatrali da je to nedovoljan alat za procenu bola sam po sebi. Umesto toga, oni su izjavili da koriste skalu zajedno sa pitanjima o tome kako bol utiče na život pacijenta, kao i lokaciju, učestalost i trajanje bola.

Većina lekara je, međutim, identifikovala ove metafore kao indikaciju za moguću endometriozu, čak i prepoznajući ih kao one koje često čuju od pacijentkinja sa ovim stanjem. Neki lekari su takođe smatrali da je upotreba metafora i poređenja bila korisna u njihovim istraživanjima, čak su rekli da to može da pomogne pacijentkinjama da opišu svoje simptome kada se bore da pronađu prave reči.

Opisivanje bola

Istraživanje sa britanskim lekarima takođe je pokazalo da je endometriozu teško dijagnostikovati jer simptomi podsećaju na one drugih stanja koja prvo žele da isključe.

Znamo da kada lekari koriste metafore, to može da poboljšati komunikaciju sa teško bolesnim pacijentima. I druga istraživanja pokazuju da kada zdravstveni radnici poznaju uobičajene metafore koje koriste osobe koje pate od hroničnog bola, to može da dovede do manje verovatnoće da će odbaciti ili pogrešno razumeti simptome pacijenta.

Zbog toga bi poboljšanje znanja lekara o metaforama koje žene sa endometriozom obično koriste  da opišu bol moglo da poveća verovatnoću da će se njihov bol razumeti i da će im verovati, što je ključno za skraćenje vremena potrebnog za uspostavljanje dijagnoze.

Ova studija pokazuje da su novi i različiti načini komuniciranja o bolovima kod endometrioze lekarima neophodni da bi se poboljšala brzina dijagnostikovanja same bolesti. Metafora, poređenje i drugi kreativni načini komunikacije mogu da budu jedan od načina da se to uradi, kao što je pokazalo ovo istraživanje.

Bol je subjektivan. Zbog toga je opisivanje bola kod endometrioze toliki izazov. Iz sprovedenog istraživanja i drugih studija zna se da su metafore i poređenja korisno sredstvo da se opiše bol.

Sada je ključno da lekari znaju kako da prepoznaju uobičajeni jezik koji žene koriste da opišu svoj bol kod endometrioze, pre svega zbog bržeg dijagnostikovanja bolesti i bržeg početka lečenja.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi ko će ostaviti komentar!