SZO podržala međunarodna testiranja lekova za COVID-19

Zdravlje 18. mar 202020:41 > 22:54
Shutterstock

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) koordinira testiranja nekoliko mogućih lekova za COVID-19, rekao je čelnik SZO-a dr Tedros Adhanom Gebrejesus.

„Višestruka manja ispitivanja s različitim metodama možda nam neće omogućiti jasne, snažne dokaze, koji su nam potrebni, o tome koji tretman pomaže pri spašavanju života“, rekao je dr Gebrejesus na konferenciji za novinare u Ženevi.   

POVEZANE VESTI

 „Ova velika, međunarodna studija, osmišljena je da bi generisala potrebne robustne podatke, kako bi se pokazalo koji tretmani su najefektivniji“, dodao je doktor.   

Do sada su Argentina, Bahrein, Kanada, Francuska, Iran, Norveška, Južna Afrika, Španija, Švajcarska i Tajland potvrdili da će se pridružiti projektu koji uključuje i testiranje lekova  koji su izvorno razvijeni za suzbijanje HIV-a i lečenje malarije.   

Iako većina pacijenata koja se zarazi koronavirusom ima samo blage simptome, SZO je naglasio da bi, u idealnom scenariju, trebali da budu lečeni u bolnici id a ne bi trebalo da se oporavljaju kod kuće.   

„Gde god je to moguće potvrđeni blagi slučajevi trebali bi da budu izolovani u zdravstvenim ustanovama, gde može da im bude ukazana profesionalna zdravstvena nega, ali i sprečiti progresija bolesti i dalja transmisija“, rekao je dr Gebrejesus.  

Glavni savetnik britanske vlade za nauku i naučna istraživanja Patrik Valens izjavio je da se Ujedinjeno Kraljevstvo u istraživanjima fokusira na dva tipa testova za borbu protiv koronavirusa, od kojih je jedan test na virus, a drugi test na antitela protiv koronavirusa koji je, kako je rekao, mnogo važniji.  

Valens je rekao da je test na antitela  faktor koji značajno menja postojeću situaciju u borbi protiv koronavirusa i dodao da vlada traži načine za “dobijanje šire verzije tog testa.”