
Šareni kartonski tetrapak sa sokom namenjen deci lagan je, praktičan za dečju ruku i lako se prenosi, ali u njegovom sadržaju, voćnom soku, je previše šećera i ne preporučuju se na dnevnoj bazi, kažu nemački stručnjaci za zdravlje dece.
Dalje, sadržaj iz ovakve ambalaže mora se konzumirati jednokratno, jer se ne mogu ponovno zatvoriti, a poznato je da nepovratna ambalaža donosi mnogo smeća.
Namenjene za jednokratnu upotrebu, mali pravougaoni tetrapak sokovi omiljeni su među roditeljima. Mnogi ih često spakuju u detetovu školsku torbu kao deo obroka tokom njegovog boravka u školi.
Ali, udruženja koje se bave zaštitom potrošača upozoravaju da takvi sokovi nisu zdravi.
Bez obzira na to što na kutiji stoji oznaka „voćni sok“, ne znači da je reč o napitku punom vitamina i minerala. Voćni sadržaj i prirodan ukus često se „obogaćuju“ pojačivačima ukusa, dodatkom šećera i boje, a to dugoročno uzrokuje propadanje dečjih zuba i može uticati na povećanje detetove težine.
Sokovi u takvim malim pravougaonim kutijama obično na jedan decilitar sadrže oko 55 grama šećera. Stoga se roditeljima savetuje da detaljno prouče spisak sastojaka.
Alternativa je, kažu nemački stručnjaci, uvek zdrava i za okolinu sigurna – voda.
Nepotrebno je isticati da je u procesu detetovog prihvatanja bilo kog novog ukusa potrebno puno strpljenja i kreativnosti.
Nemački stručnjaci preporučuju roditeljima da običnu vodu aromatiziraju kriškama detetovog omiljenog voća, dodaju malo soka nekog agruma ili, na primer, ubace listiće mente.
A za raznolikost ukusa i slađi ukus, deo voćnog soka može se pomešati s tri dela vode i na taj način razrediti.