Štitnu žlezdu kod starijih ne treba uvek lečiti

Zdravlje 07. okt 201613:25 > 13:26
Freeimages/Dmytro Samsonov

Hipotireoza je česta dijagnoza kod starijih osoba uz koju sledi hormonska terapija. Naučnici upozoravaju da hormoni mogu voditi u nove probleme i troškove bez poboljšanja kvaliteta njihovog života.

Samo jedan do dva odsto ljudi pati od hipotireoze u kojoj je štitna žlezda neaktivna i zahteva lečenje, navodi Huan P. Brito s klinike Mejo u Ročesteru u Minesoti. Međutim, oko 15 odsto osoba ima „subkliničku hipotireozu“, odnosno nivoe hormona koje su između normalnog nivoa i onog uz koju se postavlja dijagnoza hipotireoze i to stanje izaziva malo ili nikakve simptome.

Klinička hipotireoza može da izazove konstipaciju, depresiju, umor, suvu kožu i neobjašnjivo gojenje, kao i veću osetljivost na hladnoću.

Autori predstavljaju slučaj 72-godišnjeg gojaznog muškarca s dijabetesom tipa 2, povišenim krvnim pritiskom i srčanom bolesti, koji se svom lekaru žalio na umor. Lekar mu je prepisao hormonsku terapiju pošto je utvrdo da je nivo hormona TSH 7.2 ml U/L. TSH podstiče štitnu žlezdu na stvaranje hormona koji kontrolišu metabolizam, a povišeni TSH ukazuje na to da žlezda stvara premalo hormona. Normalne vrednosti TSH su od 0.3 do 5.0.

Starijem pacijentu prepisano je 75 mikrograma dnevno levotiroksina kako bi se lečila supklinička hipotireoza. Meseca dana od početka lečenja pacijent je primljen u hitnu službu s osećajem „preskakanja“ srca, otežanim disanjem i bolovima u grudima. Provera hormona otkrila je da je nivo TSH pao na 0.1 mlU/L.

Srčani ritam je uspostavljen, a terapija štitne žlezde obustavljena. Tri meseca kasnije srčani ritam je bio uredan, a nivo TSH 5.6 mlU/mL što je nešto više od normalnih vrednosti. Međutim, lekari ovog pacijenta zaklučili su, upoređujući razloge „za“ i „protiv“, da ne leče više štitnu žlezdu.

Brito kaže da nema pravih argumenata za lečenje subkliničke hipotireoze. Uprkos tome, levotiroksin je jedan od najčešće prepisivanih lekova u SAD-u.