Žujović: Bavljenje koronom u Srbiji od početka stvar biznisa i politike

Vesti 31. dec. 202010:49 > 11:2718 komentara
Podeli:

Pulmolog Dejan Žujović kaže da ima "tvrd stav da je bavljenje korona epidemijom u našem društvu bila stvar biznisa i politike od početka" i da ne veruje da je u pitanju bila briga za zdravlje, već "sve vreme balansiramo sa rejtingom SNS i njihovih tajkuna koji vode hotele, tržne centre, klubove". Smatra da vakcina treba da bude obavezna. "Vi kao građanin jednog društva imate prava, ja to razumem, ali imate i obaveze, jedna od vaših obaveza je da ne ugrožavate to društvo. Ništa nam ne vredi ako nam vakcinalni procenat bude 30, 40 odsto", navodi on.

Na pitanje šta je za njega utisak ove godine koja je za nama, on u Novom danu na TV N1 kaže da „vas je ova godina prosto naterala da napravite razliku između prirodne lepote i jeftine šminke“.

Povezane vesti

„Imali smo mnogo primera ljudi koji su prirodno lepi, koji su pokazali empatiju prema ovom društvu, koji su mu pomagali. To je Jovana Popović koja je otpevala pesmu ‘Bagra’, koja je odležala 30 dana Zabele, da se ne lažemo, ne zbog koronavirusa, već zbog te pesme, to su moji profesori Radovanović i Delić, to su Ujedinjeni protiv kovida, naši ekolozi iz pokreta ‘Odbranimo reke Stare planine’ i ‘Odbranimo reke Šar planine, koji su napravili akciju koja je udružila Srbe i Albance a o tome se šire ništa nije čulo. Tu su moje kolege lekari, medicinske sestre, svo medicinsko osoblje. To je lepo lice Srbije – ljudi koji šire ljubav i žele najbolje ovom društvu“, poručuje Žujović.

„Imali smo i one sa jeftinom šminkom, a takvih lobanja smo imali mnogo u ovoj godini – sva lica na televizijama sa nacionalnom frekvenciojom koja su vas obaveštavala o koroni, plašila, koja su vas terala da mrzite komšiju, to su mnogo negativni likovi naše javne političke scene. Nažalost ima ih previše“, dodaje Žujović.

Ali, navodi da ipak veruje da ima više dobrih ljudi, jer inače ne bismo ni postojali.

Na pitanje da li se nešto u odnosu državnih organa prema korona krizi promenilo od njenog izbijanja u martu, smatra da je sve ostalo isto.

„Od te groteskne konferencije za novinare do danas mislim da se ništa nije promenilo, jer je to model ponašanja ljudi koji ne žele da se menjaju, da budu bolji. Oni to samo posmatraju kroz rejting i da li će ostati na vlasti“, kaže Žujović i dodaje da odgovorni državnik i lekar sigurno ne bi izjavili ono što su izjavili na toj prvoj konferenciji za novinare 26. februara, na kojoj su prisutni, predvođeni predsednikom Aleksandrom Vučićem u podsmešljivom tonu govorili o epidemiji.

„To je bilo potpuno neprihvatljivo i mnogo nas je koštalo, to je inicijator onih pokreta koji negiraju koronu, antimaskera i antivaskera. Ali, sa druge strane, izazvali su buđenje nekih ljudi u našem društvu, koji su postali svesni slobode“, navodi Žujović.

Srbija je jako ugroženo društvo – mnoge slobode uskraćene

Dodaje da smo „mi jako ugroženo društvo u smislu mnogo sloboda koje su nam uskraćene“ i da smo „prelako predali mnoge naše slobode i prava, bez mnogo otpora i priče, i došlo je vreme da ih vratimo nazad“.

Komentarišući predstojeći doček Nove godine, kaže da su hoteli na Kopaoniku puni i da ne veruje da će u ponoć 31. decembra sale tamošnjih restorana biti prazne.

„Mi smo već davno mogli da budemo u situaciji da se 10 odsto naših lekara bavi koronom, a ne 99 odsto“, smatra Žujović i dodaje da su i njegove kolege i on na ivici da zbog takvog neodgovornog ponašanja nekih budu veoma ljuti.

„Nemojte to raditi, jer ćete sutra mene opet natrpati u skafander, i onda ću biti mnogo ljut“, ističe.

Dodaje i da „ima tvrdi stav da je bavljenje korona epidemijom u našem društvu bila stvar biznisa i politike od početka“.

„Sve vreme balansiramo sa rejtingom sns i njihovih tajkuna koji vode hotele, tržne centre, klubove. Ne verujem da je uopšte u pitanju zdravlje u našem društvu“, navodi Žujović.

Na pitanje kako komentariše izjave vlasti da imamo najmanji broj umrlih i da se šampionski nosimo sa koronom, on ističe da je to bolest i da je „ekstremno ružno pričati da smo šampioni, a onda izvaditi grafikon na kojem se vidi da na 100.000 stanovnika imamo najviše hospitalizovanih. Šampion pravnog fakulteta bi trebalo da zna da pročita grafikon“.

A na pitanje koliko je nauka napredovala u ovoj godini, kaže da jeste, i da je sama pojava RNK vakcine „kvantni skok u nauci, jer će nam to omogućiti napredak i u drugim oblastima medicine“.

Ukazuje da bi „naše društvo napredovalo naučnici bi trebalo da budu važniji od nekih trčalaca za naduvanim predmetom oblika lopte. Oni nas zabavljaju, ali ovi ljudi nam brane život, produžavaju živote i poboljšavaju kvalitet života“.

Vakcina da bude obavezna

Smatra i da vakcina treba da bude obavezna.

„Vi kao građanin jednog društva imate prava, ja to razumem, ali imate i obaveze, jedna od vaših obaveza je da ne ugrožavate to društvo. Ništa nam ne vredi ako nam vakcinalni procenat bude 30, 40 odsto“, kaže Žujović.

A komentarišući izjavu epidemiologa i člana Kriznog štaba Predraga Kona da je dovoljno da se 20 odsto građana vakciniše, kaže da to „možda jeste u Konovom svemiru, a ostalih 80 odsto će da se prokuži uz mere koje on preporučuje“.

Ove godine je ušao i u svet politike, oformivši pokret „Za sve moje ljude“. Kaže da je to jedna od lepših stvari i da su već formirali preko 30 poverenstava širom Srbije.

Navodi da ga u optimizmu da će biti bolje drži procenat probuđenih ljudi koji raste.

Na pitanje, pošto dosta piše o muzici, koja pesma je za njega obeležila ovu godinu, kaže da je to lično Detour „Bez tebe“, ali pošto je „mračnjak“, onda ipak Džoni Keš i „Ring of Fire“, uz čije zvuke je i završio gostovanje na televiziji N1.

Komentari

Vaš komentar