Velebit: Kritika vlasti ne znači napad na državu

Vesti 28. dec. 202010:09
Podeli:

Politikolog Vuk Velebit izjavio je u Novom danu da se "ovde svaka kritika doživljava kao napad na državu ili grad ili tradiciju". "Kreira se taj narativ da vi ako kritikujete vlast, vi ste automatski i protiv države, to mora da se razdvoji, kritika vlasti ne znači napad na državu, kaže.

Govoreći o Blicovoj listi najmoćnijih ljudi u zemlji, kaže da mu te liste „nisu interesantne“.

„One ne donose ništa novo, ako pogledate naslovnu Blica i koji su to ljudi, ja se zaista zapitam kako je moguće da su to najmoćniji ljudi u Srbiji i kako su zaslužili da se nađu tu. Tu je Zagorka Dolovac, Goran vesić, Siniša Mali, Bratislav Gašić… To su ljudi koji su politički moćni u Srbiji iz nekih razloga, meni bi bolje bilo da se naprave liste uspešnih, inovativnih ljudi. Ovo odslikava stanje u našem društvu koliko je politizovano. Neverovatno da se Goran Vesić nalazi ispred predsednika SANU“, kaže Velebit.

Paradoks je, kaže, da se „Dragan Đilas, Marinika Tepić i Vuk Jeremić nalaze na niskim mestima“.

„Ako pogledate naslovne strane tabloida, koliko puta se pojavljuju u prorežimskim medijima u negativnom kontekstu, vi biste pomislili da su to neki moćni ljudi“, kaže on.

Govoreći o najavljenom dijalogu, kaže da se boji da to ne bude opet „samo zadovoljavanje forme“, pošto ne znamo u kakvom formatu će biti.

„Vi ako vodite dijalog, a sutradan opet crtate mete u Skupštini ili preko medija bliskih vlasti, to pokazuje da ne želite bilo kakav boljitak u političkom smislu u našem društvu“, kaže Velebit.

Prema njegovim rečima, „ova vlast jeste personifikacija korupcije“.

Povezane vesti

„Nameštanja tendera, nameštanja poslova privatnim firmama, ljudima koji su bliski predstavnicima vlasti i onda ne čudi milijardu dinara za spomenik. To je jedno rasipništvo, koje ovde već postoji neko vreme, ja se bojim da i kad saznamo te cene, da je cena još veća i da se paralelno dok nas zamajavaju u javnosti, dešava još veća otimačina, koju mi nemamo pristup da vidimo, šta se dešava u pozadini. Jeste poražavajuće kad vidite na koji način se troši novac građana, ne postoje državne pare, postoje samo pare građana koji plaćaju porez. Ako vi pola godine radite za državu, a pola za sebe, kad vidite način na koji se troši taj novac, građani zaista treba da se zapitaju da li žele da imaju vlast koja rasipa novac. Ja sam uveren da bi svako od nas bolji način potrošio novac od poreza koji se prikuplja nego što to rade političari i način na koji to rade“, kaže on.

Kako kaže, „ovde se svaka kritika doživljava kao napad na državu ili grad ili tradiciju“.

„Kreira se taj narativ da vi ako kritikujete vlast, vi ste automatski i protiv države, to mora da se razdvoji, kritika vlasti ne znači napad na državu, kaže.

Kaže da smo došli u situaciju da je doček u četvrtak uveče, a da u ponedeljak ujutru ni građani, ni ugostitelji, ne znaju kako da se pripreme.

„To je ta stalna neizvesnost koja se kreira da mi ne znamo šta će biti od danas do sutra. U nedostatku plana, mislim da oni to vide kao strategiju“, kaže.

Njegov utisak je da će ipak ljudi ostati kod kuće.

„Ili će se okupiti u nekom vrlo malom bezbednom broju, da neće biti nekih javnih okupljanja. Vi ne možete da kontrolišete da li će neki klubovi raditi, onaj ko hoće da radi, onaj ko ima blagoslov predstavnika vlasti ili ljudi iz policije, to su zaštićeni ljudi koji će raditi kad god i proći nekažnjeno, ali mislim da će najveći deo Srbije poštovati mere“, kaže Velebit.

Mišljenja je da ovo bila jedna teška godina.

„Niko od nas ni u januaru ni u februaru nije očekivao da će se desiti ono što će se desiti. Godina velike neizvesnosti, velike političke krize, produbljivanja političkih podela, ali i godina u kojoj smo razbili neke privide u kojima živimo, koje je vlast kreirala stalno, da postoji neka stabilnost. Toliko se stvari zapravo desilo u ovoj godini, mislim da ne treba da negiramo ono što se desilo, da negiramo i brišemo ovu godinu. Da budemo svesni da je bilo teško, videćemo psihički kakve će posledice biti ove pandemije, ali ipak ja ostavljam neko verovanje da će sledeća godina biti bolja“, kaže Velebit.

Više vesti o kovidu-19 i posledicama pandemije u zemlji i svetu čitajte na stranici Koronavirus.

Komentari

Vaš komentar