Tadić: EU ne zna šta će sa Balkanom, koji je potencijalni faktor nestabilnosti

Vesti 16. jun 202214:45 12 komentara
N1

Bivši predsednik Srbije Boris Tadić učesnik je ekonomskog foruma u Bakuu. Za N1 Sarajevo je rekao da u EU ne postoji koherentan stav o proširenju.

Naglasio je da on ne postoji ni među građanima i da EU nije više ono što je bila.

Pročitajte još

„Ja sam čitav svoj život posvetio priključenju, tada Jugoslavije, a sada Srbije u EU, ali bojim se da se ona udaljava brže nego što joj se mi približavamo. To nije samo naša greška. Nekada jeste, ali samo naivni ljudi misle da je samo naša greška. Greška je u nedostatku strateškog promišljanja u EU, koja ne zna gde su joj granice, gde su joj definisani interesi. Način na koji se ona ponaša u ovom ukrajinsko-ruskom konfliktu svedoči o tome da je ona sve slabija, sa sve manjim autoritetom. Meni je iskreno žao zbog toga. Više bih voleo da vidimo EU u političkom smislu fokusiraniju, da zna šta su joj interesi, da razume šta je njen starteški odbrambeni, bezbednosni i energetski prostor. Bojim se da toga više nema“, kaže Tadić.

Ističe da EU još uvek ne zna šta će sa Balkanom.

„Balkan je uvek proizvodio više istorije nego što može da je konzumira. Vreme je opredeljenja, ali politika EU ‘ako nisi sa nama, protiv nas si’ ne doprinosi demokratiji“, ukazao je bivši predsednik Srbije.

Kazao je da EU put Srbije nije nikada dolazio u pitanje bez obzira ko je bio na vlasti.

Od 2000. godine Srbija se odlučila da sledi taj put, rekao je. Dodaje da je ovo veoma teška situacija za Srbiju, jer mora da se opredeli pošto je rat u Ukrajini promenio diplomatske odnose u svetu.

„EU još ne zna šta će sa Balkanom. Mi smo nažalost potencijalni faktor nestabilnosti i ako EU to ne integriše, tu nema stabilnosti. Vučić je preuzeo agendu koju sam ja predstavljao, agendu za EU. Sada dolazi drugačiji trenutak, trenutak opredeljivanja. To može biti dobro i loše. To je nova politička realnost i videćemo kako će se Vučić opredeliti. Ni ja nisam bio za sankcije Rusiji na početku, ali su one sada čini se neminovne“, objašnjava.

„Agresija Rusije na Ukrajinu ima tu kosovsku dimenziju“

„Agresija Rusije na Ukrajinu ima i tu kosovsku dimenziju. Način na koji je EU tretirala kosovski problem su otvorila vrata Putinu da obrazloži Južnu Osetiju, Abhaziju i Ukrajinu. Kad ste mogli vi, možemo i mi. Ta nezavisnost Kosova nije u skladu sa međunarodnim pravom. Ovako, Putin je započeo međunarodnu komunikaciju da je međunarodni sud opravdao nezavisnost Kosova i on to sada koristi u Ukrajini. Svet je pun secesionističkih politika i ako se otvori pandorina kutija, svi smo u problemu”, zaključio je Tadić.

Sve o događajima u Ukrajini čitajte u našem BLOGU ili na stranici RAT U UKRAJINI.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare