Meteorolog najavljuje „superćelijske oluje“ u subotu, šta one predstavljaju

Vesti 30. sep 202213:50 9 komentara
oluja
Pixabay/Ilustracija

Meteorolog Marko Čubrilo objavio je na svom Fejsbuk profilu da će u subotu region pogoditi nepogode.

„Tokom dana u subotu bi linija nestabilnosti trebalo da jača, tako da bi nad istokom Hrvatske, severoistokom BiH i Vojvodinom subota posle podne mogla doneti lokalno vrlo jake grmljavinske pljuskove i vremenske nepogode. Frontalna zona i nestabilnosti bi se u toku večeri premeštala dalje ka jugoistoku donoseći lokalne grmljavinske pljuskove i ređe nepogode.“

On kaže da nam stiže „superćelijska oluja“.

„Značajan deo BiH, istok Hrvatske, zapad i sever Srbije bi u subotu imali vrlo visoku verovatnoću formiranja lokalnih superćelijskih oluja koje bi donele vrlo veliku količinu kiše, olujan vetar i tuču/grad.“

A šta je zapravo ta oluja i koliko je opasna?

Ovi oblaci umeju da deluju apokaliptično i pravi su primer sile prirode, piše „Nova.rs“.

Pritom, superćelijski oblaci, koji su omiljena su meta lovaca na oluje i ljubitelja ekstremnih vremenskih pojava, zbog posledica koje znaju da ostave nisu nimalo omiljeni na područjima gde prouzrokuju štetu.

Nik Viltgen, meteorolog portala Weather.com, objasnio je o čemu se zapravo radi.

„Superćelijsku grmljavinsku oluju karakterišu postojane i snažne rotirajuće uzlazne struje. Ove oluje nastaju u nestabilnoj vazdušnoj masi, a nužan uslov za njihov nastanak je pomeranje vetra po visini. Obično pri tlu duvaju južni ili jugoistočni vetrovi, a u višim slojevima zapadni ili jugozapadni. Ovakva kombinacija vetrova po slojevima izaziva horizontalno rotirajuće kretanje vazduha u donjim slojevima troposfere. Isto to brzo uzdižuće kretanje vazduha koje pravi oluju, horizontalnu rotaciju vazduha pretvara u vertikalnu, a ta rotacija je često spektakularno vidljiva u strukturi ovog zastrašujućeg oblaka“, prenosi crometeo.hr.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare