Kavčić: Mutan marketing u plasmanu udžbenika, ide ka nastavniku, ne ka roditelju

Vesti 05. sep 202217:21 6 komentara

Osnivač Fondacije Alek Kavčić, čiji cilj je da đacima udžbenike koje je odobrilo Ministarstvo prosvete učini dostupnima besplatno ili po ceni štampanja u svrhu promocije obrazovanja i nauke, kaže za N1 da je interesovanje veliko, sam tiraž udžbenika je porastao, "na veliko zadovoljstvo roditelja u onim školama gde se naši udžbenici koriste". Ističe da postoji generalno, naročito od monopolista u toj oblasti, "mutan marketing kada je u pitanju plasman udžbenika", kao i da bi voleo da se roditeljima dozvoli da učestvuju u izboru udžbenika u školi u koju ide njihovo dete. Navodi i da "imamo nepravedan sistem tržišta u kojem marketing ide ka nastavniku, odnosno ka onom koji ne kupuje, pa on ni nema motivaciju da cenu gleda kao nešto što ga opredeljuje", dodajući da su cene udžbenika u maloprodaji veoma visoke, i da su troškovi proizvodnje samo 20 odsto maloprodajne cene".

Aleksandar Kavčić kaže da ne zna broj udžbenika koji je skinut sa besplatnabiblioteka.com na sajtu Fondacije, jer se oni tim bave bez profita.

Povezane vesti

„Radimo kao fondacija bez namere da profitiramo, kao uslugu roditeljima i đacima. Svakog meseca imamo jednu, dve nove knjige… Za dve godine imaćemo popunjenu celu osnovnu školu“, navodi Kavčić.

Upitan kakvu saradnju imaju sa vlastima, ističe da su njihovi udžbenici odobreni od države, „slobodno se mogu koristiti, u tom smislu, saradnja je odlična“.

„Lokalne samouprave, videvši da mogu da dobiju besplatne udžbenike (u digitalnom formatu), da štampane mogu da dobiju po ceni štampe (dva dinara po stranici), odlučuju se sve više za naše udžbenike“, navodi on i dodaje da se situacija na tržištu nije promenila, misleći na monopoliste i visoke cene, „ali se promenilo da smo digli svest“.

Podseća i na analizu Komisije za zaštitu konkurentnosti, koja je utvrdila da „postoje monopolisti, da postoji mutan marketing kada je u pitanju plasman udžbenika“.

Ukazuje i da je po zakonu, javna ustanova, poput škole, dužna da ukoliko obavezuje roditelja na kupovinu udžbenika, da ga obavesti o svim vrtama udžbenika, u ovom slučaju i besplatnih.

„Kako suzbiti te mutne radnje?! I dalje imamo neprirodnu situaciju da marketing ide ka nastavniku, a nije nastavnik taj koji kupuje udžbenike, već je roditelj taj. Imamo nepravedan sistem tržišta u kojem marketing ide ka onom koji ne kupuje, pa on ni nema motivaciju da na cenu gleda kao na nešto što ga opredeljuje“, poručuje Kavčić.

„Ne košta ništa da se nešto stavi na internet“

Dodaje da bi se nešto promenilo treba vrlo aktivno da se umešaju organizacije potrošača i roditelja.

„Moraju akteri koji su najviše pogođeni da se umešaju da bi se nešto promenilo“, ocenjuje on.

Na pitanje da li bi digitalizacija mogla da utiče na cenu koštanja udžbenika, kaže da bi naravno mogla.

„Digitalni udžbenici su jeftiniji od štampanih, ne košta ništa da se nešto stavi na internet“, navodi i dodaje da njegova fondacija poštuje sva autorska prava.

„Svi su plaćeni i unapred znaju da će njihovi udžbenici biti dostupni besplatno. Kad imate takve ugovore, onda je lakše. Internet ima potencijal da spusti cene užbenika, kao što je spustio cene muzike… To se isto mora dešavati u sferi knjiga, to se i dešava u Evropi i Americi, mi, kao i uvek, kasnimo“, kaže Kavčić.

Dodaje i da ne zna da li je potrebno ići do totalne digitilizacije, „deci u prva četiri razreda su potrebni štampani udžbenici – dobro je da vežbaju motoriku i pisanje“.

„Potpuna digitalizacija nije čak ni zdrava, ali digitalni udžbenici u starijim razredima – zašto da ne“, zaključuje Kavčić.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare