Protest profesora Filološkog, traže da se nastavi proces izbora dekana

Nova.rs / Nemanja Jovanović

Profesori, saradnici i studenti Filološkog fakulteta zatražili sa Platoa ispred Filozofskog fakulteta hitno zakazivanje sednice Naučno-nastavnog veća na kojoj će se glasati o predlogu za novog dekana, a zahtev je u pisanom obliku u protestnoj šetnji odnet i predat Ministarstvu prosvete.

Profesor Filozofskog fakulteta Leon Koen, koji je jedan od potpisnika pisma podrške kolegama sa Filološkog fakulteta, rekao je na protestu da takav akt ugrožava autonomiju Univerziteta, i da se od Ministarstva prosvete traži da poništi „neodrživo rešenje“ prosvetne inspekcije i time da svoj doprinos za sredjivanje prilika na Filološkom fakultetu.

Profesorka Filološkog fakulteta Iva Draškić Vićanović je rekla da je na tom fakultetu prvi put od 2006. godine Naučno-nastavno veće na tajnom glasanju izabralo više fakultetskih komisija i tela koja su mesecima i godinama čekala na formiranje, koje je prekinuo nalog Prosvetne inspekcije da se postupak za izbor dekana tog fakulteta zakazano za 21. septembar, obustavi.

Ona je navela da od 2006. godine naovamo Filološki fakultet nije imao pravo na tajno izjašnjavanje o izboru dekana, čime je „počeo sunovrat Filološkog fakulteta“, a da je tajno glasanje i ovoga puta sprečeno upadom prosvetne inspekcije.

Nova.rs / Nemanja Jovanović

  „Blago rečeno je neobično da ista ta prosvetna inspekcija nije pokazivala interesovanje za kolaps u koji je Filološki fakultet uvela prethodni dekan Ljiljana Marković, od pravnih malverzacija do krivičnih dela“, kazala je Draškić Vićanović.

Ona je rekla da „studenti imaju pravo na instituciju sa legalno izabranim dekanom“, i dodala da je nalog prosvetne inspekcije koja je sprečila izbor dekana tajnim glasanjem „ozbiljan udar ne samo na autonomiju Filološkog fakulteta nego i Univerziteta u Beogradu“.

U zahtevu koji je upućen Ministarstvu prosvete zaposleni traže od v. d. dekanke Filološkog fakulteta da hitno zakaže sednicu Naučno-nastavnog veća na kojoj će se glasati o predlogu novog dekana.

Neke od parola su „Stop finansijskoj mafiji na Filološkom“, „Branimo akademsku čestitost“, „Filološki nije na prodaju“, „Danas plagijator sutra akademik“.

Sa protesta je upućen i zahtev da se bivša dekanka Ljiljana Marković razreši funkcije savetnika ministra prosvete.

Na protestu je pročitano i otvoreno pismo Rektoru, Senatu i Savetu Univerziteta u Beogradu u kom se navodi da „akademska i šira javnost u Srbiji već nekoliko godina zna za skandale i zloupotrebe na Filološkom fakultetu u Beogradu: za krajnje neuredno finansijsko poslovanje, enormna primanja malog broja zaposlenih, nedozvoljeno akumuliranje ključnih funkcija i brojne slučajeve plagijata“.

„Sve to delom je omogućavao i smišljeno negovan organizacioni haos, koji je doveo Filološki fakultet u stanje potpunog institucionalnog i pravnog rasula. Fakultet godinama nije u stanju da donese novi statut koji bi bio usklađen sa Zakonom o visokom obrazovanju i Statutom Univerziteta u Beogradu, da obavi redovne izbore za ključna tela i da ih valjano konstituiše, pa tako ni danas nema Etičku komisiju, kojoj bi mogli da se prijave slučajevi plagijata i drugih oblika neakademskog ponašanja“ ističe se u pismu.

Nije nikakva tajna, kako se dodaje u pismu, da „najveću odgovornost za takvo stanje snosi prof. dr Ljiljana Marković, koja je bila dekan od 2016. do 2019. godine, a zatim v. d. dekana do jula ove godine kada je razrešena dužnosti posle javne opomene koju joj je, zbog više povreda kodeksa profesionalne etike, izrekao Etički odbor Univerziteta u Beogradu“.

Rabrenović: Nisam u sukobu interesa

Profesor Mihajlo Rabrenović saopštio je da nije prorektor Megatrend univerziteta za međunarodnu saradnju, da je zaposlen u drugoj visokoobrazovnoj ustanovi i da je neutemeljen zahtev „grupice nastavnika Filološkog fakulteta i slučajnih prolaznika“ da bude razrešen dužnosti člana Saveta Filološkog fakulteta zbog sukoba interesa.

„Umesto bilo kakvog obrazloženja za ovaj neobičan zahtev navedeno je samo da sam prorektor Megatrend univerziteta za međunarodnu saradnju. Ni pravno, ni etički ne vidim u ovim navodima nikakav osnov za zaključak o sukobu interesa. O tome se blagovremeno i nedvosmisleno izjasnila i Agencija za borbu protiv korupcije“, navodi se u pisanoj izjavi Rabrenovića. On je predočio da ga je u članstvo Saveta nedavno imenovala Vlada Srbije jer se u dosadašnjoj karijeri bavio u teoriji i u praksi pitanjima strategijskog menadžmenta u javnom sektoru.

„Mnogi nastavnici Megatrend univerziteta su studirali na Filološkom fakultetu ili doktorirali na njemu, dok su mnogi nastavnici Filološkog fakulteta predavali, a i sada predaju na Megatrendu i na drugim privatnim univerzitetima. U tome, takođe, ne vidim nikakav sukob interesa“, istakao je Rabrenović.

Profesori i saradnici Filološkog fakulteta zatražili su na protestu od ministra prosvete Mladena Šarčevića da odmah razreši dužnosti svoju specijalnu savetnicu, nekadašnju dekanku Filološkog fakulteta Ljiljanu Marković, istakavši da je ona svojim postupcima „osramotila i fakultet i čitavu akademsku zajednicu“. Na protestu je zatraženo da se poništi Rešenje prosvetne inspekcije, kojim se nalaže Filološkom fakultetu da poništi raspisani konkurs za izbor dekana do dobijanja saglasnosti Univerziteta u Beogradu, dok je treći zahtev Ministarstvu prosvete da razreši prorektora za međunarodnu saradnju Univerziteta Megatrend Mihajla Rabrenovića sa mesta v. d. člana Saveta Filološkog fakulteta, jer je „u sukobu interesa“.