
Savet Evrope danas je pokrenuo onlajn platformu za promociju zaštite i bezbednosti novinarstva i novinara.
Evropska federacija novinara poziva svoje članice – novinarska udruženja i sindikate da prijave svaki slučaj povrede medijskih sloboda, kako bi se na države članice Saveta Evrope izvršio pritisak da poštuju međunarodne standarde o slobodi medija, saopštilo je Nezavisno udruženje novinara Srbije.
Platforma ima za cilj da unapredi zaštitu novinara, tako što će se baviti pretnjama i nasiljem nad medijskim profesionalcima, kao i bezbednosnim mehanizmima za rano upozoravanje i reagovanja u okviru Saveta Evrope.
Kao navodi NUNS, slučajeve fizičkih napada na novinare ili pretnji slobodi medija Savetu evrope će dostavljati partnerske organizacije- Evropska federacija novinara, Međunarodna federacija novinara, Reporteri bez granica, Udruženje evropskih novinara.
„Bezbednost novinara je neophodna za slobodne i nezavisne medije u demokratskom društvu. Cenimo ovaj značajan korak Saveta Evrope kako bi zemlje članice poštovale slobodu medija“, izjavio je predsednik EFJ Morens Mogens Bliher Bjeregard.