Roberts: Znajući turbulentnu istoriju Balkana, važno je da svi budu u EU

Vesti 25. feb 201916:32 > 21:19
N1

Tereza Mej je odložila novo glasanje o Bregzitu u britanskom parlamentu. Pokušava da sa Briselom dogovori poziciju koju bi poslanici mogli da prihvate. O poslednjim dešavanjima oko Bregzita, kao i stavu Velike Britanije o članstvu Srbije u EU za N1 je govorio nekadašnji ambasador Velike Britanije u SRJ Ajvor Roberts.

N1: Gospodine Roberts, hvala vam što govorite za N1. Tereza Mej je doživela poraz za porazom u britanskom parlamentu, kako tumačite razvoj događaja u proteklih mesec dana?

Situacija je izuzetno zbunjujuća i nedavni novi poraz u parlamentu joj je dodatno odmogao. Dok ona pokuša da ispregovara promene u dogovoru o izlasku iz EU, ljudi u Evropi se pitaju zašto bismo joj popuštali, ako ona ništa ne može da progura ni kroz sopstveni parlament. To je trenutna i realna situacija. Postoji ozbiljan rizik da joj parlament kaže da nije kompetentna da vodi zemlju kroz Bregzit, da će da oni preuzmu kontrolu koji će možda insistirati na carinskoj uniji sa EU ili možda da imaju još radikalniji pristup, da traže drugi referendum, za koji se nadaju da bi dao prihvatljiviji rezultat nego prvi.

N1: Ne čini se naročito logično to što je prvo otišla u Brisel i ispregovarala nešto, a onda tek pitala svoj parlament, kako gledate na to?

Što se mene tiče, a u diplomatiji sam 40 godina, to je pogrešan redosled. Ako nemate podršku svoje partije, onda ne možete da radite na međunarodnom obavezujućem sporazumu, tako da je morala da vodi računa o tome šta je prihvatljivo, a šta ne. Tek tada je mogla da ode u Brisel. Ovako je ponovo otišla tamo i rekla im – ja ne mogu da proguram ono što smo dogovorili. Moraće da nađe neki drugi način da ispregovara Bregzit.

N1: I pored toga što nije dobila podršku parlamenta za dogovor, preživela je glasanje o poverenju. Takođe je ranije rekla da je ovakav dogovor sa EU najbolje što Velika Britanija može da dobije. Sada kada vidimo da je preživela glasanje o poverenju, da li to znači da je ona – najbolje što Velika Britanija ima?

Imam dosta razumevanja za nju. Mislim da radi puno, ali je činjenica da je preživela glasanje o poverenju samo zbog toga što većina poslanika misli da je alternativa, lider laburista Džeremi Korbin – hajde tako da ne zovemo – smešan izbor i da bi bio najgori premijer u istoriji Velike Britanije. Tako da to što je dobila poverenje i nije neka pozitina stvar, više je negativna jer se to desilo samo zato što je bolji izbor od njenog protivnika.

N1: Mi smo iz zemlje koja želi u EU i to je zvanična politika zemlje i dobijamo na tom putu podršku od Velike Britanije, koja istovremeno izlazi iz EU. Da li je to možda malo cinično?

Nije cinično. Mi koji smo u diplomatiji dugi niz godina smatramo da je EU dobra stvar, iako ima puno mana. Na kraju krajeva, ona je donela mir u zapadnu Evropu. Znajući turbulentnu istoriju Balkana tokom 90-ih, kada sam ja bio ambasador u SR Jugoslaviji, smatram da je jako važno da EU primi zemlje Zapadnog Balkana, da cementira mir i da donese ekonomski prosperitet koji za sada izostaje.

N1: Istovremeno, mnogi političari u Srbiji koriste činjenicu da Velika Britanija napušta EU kako bi pokazali da je EU zapravo loša stvar i da se raspada.

Svaka zemlja je priča za sebe. Za Srbiju je izuzetno važno da postane članica EU. To bi bila adrenalinska ekonomska injekcija. To bi popravilo mogućnosti Srbije u trgovini, ne samo sa susedima, već sa celim svetom. Mislim da je je ta logika nekih političara koju ste pomenuli potpuno pogrešna. Znate, ja sam ogorčen odlukom britanskog naroda na referendumu da napustimo EU. Voleo bih kada bi to moglo da se poništi. Istina je da vidim mnogo mana u EU i da mora da se reformiše, ali rešenje za EU mora da se traži u njoj, a ne van nje.

N1: Dakle, šta mislite da će se dogoditi 29. marta?

Niko ne zna.

N1: Da li sa sigurnošću možemo da kažemo da će se nešto desiti 29. marta ili možda 24. maja?

Ako bude odlaganja, mislim da će to biti duže odlaganje Bregzita, možda će to biti i do kraja godine, jer mislim da odlaganje Bregzita za osam nedelja neće doneti ništa. Ja i još 42 ambasadora potpisali smo pismo u kom smo pozvali na odlaganje, jer bismo sa trenutno situacijom, 29. marta bili – kamikaze.