Zbog korona-krize, studenti u Francuskoj čekaju u redovima za hranu

Svet 02. feb 202115:22 > 15:29 1 komentar
Francuska studenti
Anadolija/Alaattin Doğru

U Francuskoj je epidemija koronavirusa počela da utiče i na život studenata. Troškovi života, visoke kirije i otpuštanja u zemlji prave studentima ozbiljne finansijske probleme, uprkos tome što je vlada smanjila troškove ishrane na univerzitetima na jedan evro.

U glavnom gradu Parizu dugačak je red studenata koji ovih dana čekaju ispred udruženja koja pružaju pomoć u hrani.

Studenti koji ne mogu da dobiju dovoljno pomoći od države i imaju finansijskih poteškoća zbog epidemije kovid-19, satima, uprkos niskim temperaturama, čekaju da dobiju paket pomoći.

Dok čekaju u dugim redovima, ima i onih koji uz muziku pokušavaju da prevaziđu trenutnu situaciju.

U redu ispred humanitarne organizacije Linke, 26-godišnji Seba, alžirskog porekla, rekao je za Anadoliju da je inženjer i da je na magistarskom na Univerzitetu Sorboni.

Anadolija/Alaattin Doğru
Francuska studenti Francuska studenti
Anadolija/Alaattin Doğru
Francuska studenti Francuska studenti
Anadolija/Alaattin Doğru
Francuska studenti Francuska studenti
Anadolija/Alaattin Doğru
Francuska studenti Francuska studenti
Anadolija/Alaattin Doğru

Navodeći da je radio dok se školuje, Seba je izjavio da je otkaz dobio pre šest meseci zbog ekonomskih mera uzrokovanih epidemijom.

„Ne mogu da dobijem stipendiju jer imam više od 25 godina. Imam i mlađe prijatelje koji primaju 150 evra stipendije. Taj novac nije dovoljan za mesec dana“, rekao je Seba.

Veronika, koja je iz Meksika došla u Francusku da studira, rekla je da je honorarno radila u restoranu, ali je za vreme epidemije ostala bez posla.

„Prošla su dva meseca otkako sam ostala bez novca koji sam štedela dok sam radila. Teško se snalazim. Znam mnoge studente koji su u istoj situaciji“, kazala je Veronika koja je zahvalna na paketu pomoći jer neće biti gladna nekoliko dana.

Predsednik Linke Žulijen Memon izjavio je da su udruženja osnovana kako bi pomogli studentima.

Kazao je da je dovoljno da se pokaže studentska legitimacija da bi se dobila pomoć.

Memon je istakao da su studentima dali higijenske potrepštine, maske i peškire kako bi ih zaštitili od epidemije, kao i osnovne zalihe hrane.

Navodeći da su njihovi zaposleni studenti dobrovoljci, Memon je dodao da hranu dele određenim danima u sedmici i da dnevno pomažu više od 450 studenata.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare