Tras u UN: Putin očajnički pokušava da opravda svoje katastrofalne neuspehe

Svet 22. sep 202207:06 3 komentara
Liz Tras
REUTERS/Mike Segar

Britanska premijerka Liz Tras optužuje ruskog predsednika Vladimira Putina za "preteće zveckanjem oružjem" kako bi pokrio svoju neuspelu invaziju na Ukrajinu, i kaže Ujedinjenim nacijama da se njeni osnivački principi krše zbog agresije autoritarnih država.

U debitantskom govoru Generalnoj skupštini UN u sredu uveče, Tras je nazvala rat u Ukrajini bitkom za „naše vrednosti i bezbednost celog sveta“ i veličala pokojnu kraljicu Elizabetu Drugu kao simbol svega što UN znače.

Povezane vesti

Odgovarajući na Putinovu odluku da mobiliše rezerviste i da će iskoristiti sve što mu je na raspolaganju da zaštiti Rusiju – što očigledno upućuje na ruski nuklearni arsenal, Tras optužuje ruskog lidera da „očajnički pokušava da opravda svoje katastrofalne neuspehe“.

„On povećava rizik šaljući još više rezervista u strašnu sudbinu“, navodi u govoru. On očajnički pokušava da preuzme plašt demokratije za režim bez ljudskih prava i sloboda. I iznosi još lažnih tvrdnji i preteći zvecka oružjem“.

„To neće raditi. Međunarodni savez je jak, Ukrajina je jaka“, smatra Tras.

U govoru u kojem iznosi svoj pogled na spoljnu politiku u svetu koji se „prevrnuo“ zbog ruske invazije, Tras govori i o kraljici čijoj su sahrani u ponedeljak prisustvovali mnogi svetski lideri koji su sada u Ujedinjenim nacijama.

Ona kaže da kraljica „simboliše posleratne vrednosti na kojima je osnovana ova organizacija“, i da je Elizabeta za 70 godina na tronu „prevazišla razlike i izlečila podele“.

Tras pominje govor kraljice u UN 1957. godine, u kojem je Elizabet rekla „narodi sveta očekuju da Ujedinjene nacije istraju u svojim naporima“ da okončaju sukobe i krize.

Tras podseća da je kraljica „upozorila da je od vitalnog značaja ne samo imati snažne ideale, već i političku volju da ih ispunimo. Sada moramo pokazati tu volju“.

U svom prvom međunarodnom govoru otkako je pre dve nedelje postala premijerka, Tras pozdravlja osnivačke principe Ujedinjenih nacija, istovremeno pozivajući na nove međunarodne saveze kako bi se nadvladao uticaj autoritarnih režima.

Ona konstatuje da se osnovni principi Ujedinjenih nacija „koji su definisali naše živote od mračnih dana 1940-ih, lome“, a „geopolitika ulazi u novu eru“ u kojoj „autoritarne države potkopavaju stabilnost i bezbednost sveta“.

To je – tumači AP – direktan udarac na Rusiju, a takođe i na Kinu, čiji sve veći uticaj među zemljama u razvoju stvara veliku zabrinutost za Sjedinjene Države i njihove saveznike.

Tras u govoru kaže da svetske demokratske sile moraju da privole zemlje u razvoju „strateškim vezama zasnovanim na obostranoj koristi i poverenju“, a ne „uticanjem kroz zaduživanje, agresiju i preuzimanje kontrole nad ključnom infrastrukturom i rudama“.

Ona takođe poziva na pooštravanje odgovora Zapada na rusku invaziju Ukrajine. Zatražila je sankcije Rusiji i rekla da „G-7 i naši istomišljenici treba da deluju kao ekonomski NATO“, podržavajući zemlje koje su na meti „ekonomske agresije autoritarnih režima“.

Ona poziva države sveta da nađu alternative ruskoj nafti i gasu i zaštite lance snabdevanja za sve, od hrane do minerala. „Slobodnom svetu je potrebna ekonomska snaga i otpornost da se suprotstavi autoritarnoj agresiji i pobedi u ovoj novoj eri strateškog nadmetanja“, rekla je ona.

Tras smatra da Velika Britanija posle Bregzita „gradi nova partnerstva širom sveta“, navodeći ulogu u NATO-u i vojnoj grupi Zajedničkih ekspedicionih snaga severnoevropskih zemalja, čiji je značaj porastao od ruske invazije na Ukrajinu.

Ona ukazuje i na produbljavanje veza sa „drugim demokratijama kao što su Indija, Indonezija i Južna Afrika“ i trgovinske ambicije sa indo-pacifičkim i zalivskim državama, što je znak da Velika Britanija, sada van Evropske unije, vidi ostatak sveta – i posebno Aziju – kao politički i ekonomski prioritet“.

Uz konstataciju da „naša posvećenost nadi i napretku mora početi kod kuće“, u govoru Tras piše da demonstriranje snage demokratije „počinje rastom i izgradnjom britanske ekonomije koja nagrađuje preduzetništvo i ;privlači investicije“.

Za Tras, konzervativnog borca za slobodno tržište, to znači smanjenje individualnih i korporativnih poreza i manje propisa o poslovanju.

Ipak, uprkos ekonomskim potresima, u govoru Tras piše da je posvećenost Velike Britanije odbrani Ukrajine „potpuna“ jer „ovo je odlučujući trenutak u našoj istoriji, u istoriji ove organizacije i u istoriji slobode“.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare