Talibani ušli u Kabul, preuzimaju kontrolu nad javnim zgradama

Svet 15. avg 202117:45 > 23:11 70 komentara

Talibani su počeli da preuzimaju kontrolu nad Kabulom i javnim zgradama, nakon što su vladine snage napustile glavni grad Avganistana, saopštio je portparol talibana Zabihulah Mudžahid. Osam talibanskih predstavnika ušlo je u predsedničku palatu, čime su okončali borbu za vlast u ovoj zemlji, što će značiti nametanje striktnih islamskih zakona. Avganistanske vođe formirale su savet za koordinaciju koji će se sresti sa talibanima i obaviti transfer vlasti.

Talibani su ušli u Kabul „mirno“, javlja reporter CNN.

Povezane vesti

„Čujemo tu i tamo pucnjavu, ali nema izveštaja o uličnim borbama avganistanskih bezbednosnih snaga, nagomilanih u posebnim područjima kako bi sprečili ulazak talibana. Koliko znamo, a ovde je mrak, te nismo u mogućnosti da idemo okolo i svojim očima se uverimo u stanje na terenu, talibani glatko klize kroz grad“, kazao je on.

Dodao je da su ovo vremena bez presedana, „delimično jer niko nije mogao da zamisli da će talibani neometano ući u grad od šest miliona ljudi“, i jer je avganistanski predsednik rekao da je „u suštini želeo da ostane, a sad je nestao bez potencijalne predaje vlasti prelaznoj vladi.

Portparol talibana Zabihulah Mudžahid na Tviteru je naveo da su želeli mirno da zauzmu glavni grad i stoga nisu upotrebili silu, ali su vladine snage napustile to područje i evakuisale zgrade.

Napominjući da su počeli da preuzimaju kontrolu nad centrom i javnim zgradama kako bi sprečili moguće incidente i pljačku, Mudžahid je poručio da će „garantovati bezbednost u gradu“.

AP Photo/Gulabuddin Amiri

U saopštenju objavljenom na društvenim mrežama bivši predsednik Hamid Karzai rekao je da će na čelu saveta za koordinaciju biti šef Visokog saveta za nacionalno pomirenje Abdulah Abdulah, kao i vođa Hizb-e-Islamija, Gulbudin Kematjar, i on.

Karzai je rekao da je taj potez napravljen da bi se „sprečio haos i smanjile patnje naroda“ i da se održi mir i „mirni transfer“.

Predsednik Avganistana Ašraf Gani napustio je zemlju avionom koji je poleteo sa aerodroma u Kabulu. On je otputovao u Tadžikistan.

Nakon preuzimanja svih velikih glavnih provincijskih centara i graničnih prelaza, talibani su danas počeli da ulaze i u rubna naselja glavnog grada Avganistana.

Brzo napredovanje talibana izazvalo je paniku i strah u centru Kabula iz kojeg američka vojska evakuiše osoblje ambasade.

„Bezbednost grada je zagarantovana“

„Bezbednost grada je zagarantovana. Neće biti napada na grad. Veliki grad i ovlašćenja biće predati privremenoj trećoj strani i naša dužnost je da obezbedimo grad. Ne budite žrtve njihove propagande. Kabul će biti bezbedan. Ne brinite, neće biti nikakvih problema u Kabulu“, poručio je ministar unutrašnjih poslova Abdul Satar Mirzakval.

Talibani takođe oslobađaju zatvorenike u zatvorima Bagram i Pul-e-Čarhi.

Mudžahid je ranije danas, takođe na Tviteru, poručio da talibani neće koristiti silu za preuzimanje kontrole u centru Kabula. Iz avganistanske vlade su takođe saopštili da počinju pregovore o mirnoj predaji vlasti prelaznoj upravi.

Američki predsednik Džozef Bajden sinoć je odlučio da u Kabul pošalje 5.000 vojnika, umesto 3.000 koliko je najavljeno ranije, kako bi obezbedio evakuaciju američkih diplomata i avganistanskih civila.

Dok se afganistanske žene vraćaju u duboku senku pod tamnim velom radikalno islamističkog društva, zapadni svet gleda otvorenih očiju i usta, u neverici i samonametnutoj impotenciji.

„Nadam se da svet neće zatvoriti vrata nama, kao što to i rade. Ovo je užasna situacija. Sve se ambasade zatvaraju u Avganistanu. Svi su letovi završili bukinge. Naše obrazovane žene su sada u nepredviđenoj situaciji. Ne znamo šta će nam se dogoditi. Čak ni meni kao novinarki. Samo vas molim, nemojte zaboraviti Avganistan, nemojte zaboraviti našu istoriju i sve što smo postigli do sada“, kaže za N1 Sarajevo novinarka i umetnica Fatima Huseini.

Zašto su Amerikanci odlučili da napuste sada Avganistan?

Dve decenije nakon američke invazije, desetine hiljada poginulih avganistanskih civila i vojnika, 3,5 hiljade poginulih vojnika NATO-a, hiljade milijardi dolara sprženih na vojne operacije i pokušaj uspostavljanja nečeg što bi barem podsećalo na moderno društvo, nestalo je za sedam dana. Šta je bila američka namera i zašto napustiti sada, pitanja su koja ne odgovaraju baš američkoj strani.

„Amerikanci su se umorili od svega, gledamo sve ovo već godinama. Čak juče još sam čuo da predsjednik (Gani) vrišti kako ne želi da odstupi s funkcije. General mu je rekao ‘gospodine, ceo Avganistan pada, zašto ne odstupiite?’. Tako da cela ova, kako da to nazovem, pogrešna kalkulacija i politička moć je dugo problem u Avganistanu“, ocenjuje za N1 Sarajevo iz Vašingtona bivši direktor jedinice za antiterorizam Stejt departmenta Ahmad Šah Mohibi.

Obaveštajne službe navode da nije moguće tačno utvrditi sumu novca koju talibani imaju, ali su procene da godišnje dobiju ili sakupe između 300 miliona i 1,6 milijardi dolara. Prema izveštaju UN, većinu novca talibani ostvaruju od proizvodnje i prodaje opijuma, iznuda i kidnapovanja. Obaveštajne službe procenjuju da samo od prodaje droge talibani zarade 460 miliona dolara. Novac dolazi i iz prirodnih resursa u područjima koje talibani drže pod kontrolom, pa su prošle godine od rudarstva prikupili 464 miliona dolara.

Talibanski lideri dobijaju novac i od donatora, nevladinih organizacija i bogataša, navode UN.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare