Nemačka sudi stogodišnjem čuvaru nacističkog logora zbog ubistva 3.500 ljudi

Svet 10. avg 202122:17 33 komentara
Nemačka, logor, Sahsenhauzen
Soeren Stache/POOL /AFP

Stogodišnji muškarac mogao bi da bude proglašen krivim za saučesništvo u ubistvima 3.518 ljudi u koncentracionom logoru Sahsenhauzen u Nemačkoj.

Radi se o još jednom pokušaju da se pred lice pravde izvedu ratni zločinci za zločine počinjene za vreme Trećeg Rajha pa će tako sud u Nemačkoj suditi stogodišnjaku koji je radio kao čuvar u nacističkom logoru, piše „Muyinteresante“.

Takođe, ovo je i pokušaj da se u kontroverznoj trci sa vremenom sudi zaposlenima nižeg ranga, kao što su čuvari, koji su bili šraf u nacističkoj mašini.

Posle 76 godina od pada Trećeg Rajha, optuženi imaju nekoliko zajedničkih crta – to su stariji ljudi, neki od njih i stogodišnjaci, koji su u nacionalsocijalističkoj birokratiji našli svoj prvi posao i koji su, direktno ili indirektno, činili zločine protiv čovečnosti.

U julu 2020. godine sud u Hamburgu proglasio krivim bivšeg čuvara 93-godišnjeg Bruna Deja, nakon što je utvrđeno da je bio svestan šta se dešava u logoru Štufhof, a najnovija suđenja bivšim radnicima logira izazvala su kontroverze.

Šest meseci posle slučaja Dej, tužilaštvo na severu Nemačke odlučilo je da pokrene pravni postupak protiv 95-godišnje žene, koja je radila kao sekretar istog logora dok je još bila maloletna. Zbog toga se sud za maloletna lica nadležan da sudi za njihovo učešće i odgovornost u zločinima počinjenim u koncentracionom logoru tokom njihovog boravka tamo.

Čak i sa tim kontroverzama, suđenja ratnim zločincima su oruđe za obezbeđivanje pravde i nadoknadu štete izazvane usponom nemačkog nacionalsocijalizma od 1933. godine pa sve do kraja Drugog svetskog rata 1945.

U ovom slučaju, optuženi mora da se pojavi pred sudom, nakon što je medicinskom procenom utvrđeno da je u stanju da dočeka kraj sudskog procesa, iako je u poodmakloj starosti. Međutim, medicinski tim je zaključio da saslušanja ne bi trebalo da traju više od dva i po sata dnevno.

Optuženi stogodišnjak radio je u koncentracionom logoru Sahsenhauzen od 1942. do 1945. godine, sve dok nacisti nisu bili poraženi u Drugom svetskom ratu. Procenjuje se da je u tom logoru bilo zatočeno 200.000 ljudi, dok ih je 20.000 ubijeno.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare