(Ne)izvesna invazija na Ukrajinu: Gosti N1 smatraju – svi bi bili na gubitku

Svet 24. jan 202222:05 > 23:04 19 komentara
dimitrije milić milan igrutinović
N1

"Ako slušamo zapadne zvaničnike, računa se da je invazija na Ukrajinu sasvim izvesna, dok zvanična Moskva negira da će do toga doći", kazao je Dimitrije Milić iz organizacije Novi treći put u emisiji Global fokus na N1. Milan Igrutinović, naučni saradnik Instituta za evropske studije u Beogradu, navodi da je javnost u Rusiji, kako kaže, spremna da se ruska retorika stiša i da se manji dogovori oko ove krize predstave kao uspeh i nastavak normalnijih odnosa dve države.

Da li će napetosti između Rusije i NATO dovesti do ratnog sukoba? Da li je Rusija spremna za invaziju na Ukrajinu? Koja je pozicija Evrope u tom sukobu i da li će doći do proširivanja sankcija Moskvi?

POVEZANE VESTI

„Mislim da je to teško pitanje, danas je taj sukob više moguć nego pre nedelju, dve ili tri. Ali, ako bi do njega došlo, sve uključene sile bi to platile, svi bi izgubili, a najviše ukrajinski građani, njih 40 miliona. Postoje faktori koji ukazuju da neće biti rata, ali…“, ocenio je Milić.

Igrutinović smatra da rat može da se izbegne.

„Može da se izbegne, malo smo više uplašeni nego što je realna mogućnost… Postoji 20 ili 30 posto šanse da se on moze desiti u narednim nedeljama. Ali, teško je videti kako bi ruski interesi bili najbolje zaštićeni time što bi njena vojska upala u Ukrajinu, cena bi bila prevelika“, smatra Igrutinović.

NATO je, međutim, saopštio da stavlja u pripravnost dodatne snage i da šalje još brodova i borbenih aviona u istočnu Evropu, dok Rusija nastavlja gomilanje trupa blizu Ukrajine. Alijansa je navela da pojačava svoje prisustvo „odvraćanja“ u regionu Baltičkog mora. Više zemalja članica vojne alijanse, koja ima 30 članova, ponudilo je trupe i opremu.

Čini se da nije usaglašen stav Vašingtona i Evropljana o Ukrajini, ocenila je agencija Frans pres. SAD sada pominju moguću invaziju na Ukrajinu „u svakom trenutku“ i najavile su povlačenje dela osoblja iz svoje ambasade u Kijevu. Slično su učinile Velika Britanija i Australija. Pojedini evropski lideri traže objašnjenja za ono što smatraju „mogućim preteranom dramatizacijom“ SAD.

„Ako slušamo zapadne zvaničnike, na tu invaziju se računa izvesno. Bajden je govorio da će se invazija desiti…A delovanje zapada u smislu doniranja vojne opreme ukrajinskoj vojci, govore da se ne isključuje taj scenario. Moskva negira da će do toga doći. Ali kako kažu, biće prinuđeni na oštru reakciju ako do toga dođe“, izjavio je Milić.

Sve će biti poznato oko 10. februara, dodao je Milić.

Moskva je ranije objavila da je počela da premešta vojnike sa Dalekog istoka u Belorusiju zbog velike vojne vežbe. Zamenik ruskog ministra odbrane Aleksandar Fomin rekao je da vojna vežba, između ostalog, predviđa uvežbavanje zajedničkog odgovora Rusije i Belorusije na spoljne pretnje. Fomin je kazao da će raspoređivanje vojnika i oružja za vežbu u Belorusiji trajati do 9. februara. Očekuje se da će vežba biti održana od 10. do 20. februara.

Različite poruke

Igrutinović kaže i da su poruke koje se šalju sa zapada – različite.

„Poruke su dvostruke. Vašington želi razgovore s Rusijom, da se u bilateralnim susretima Rusiji izađe u susret sitnijim stvarima, kako bi se popustila tenziju, a mediji šalju jaču poruku da je Zapad vojno sve spremniji da podrži Kijev. Te imamo, s jedne strane jednu vrstu agresivnije retorike, a sa druge poruku – možemo da razgovaramo, ima prostora“, objašnjava Igrutinović.

Govoreći o razlozima za moguću invaziju, Milić kaže da ima nekoliko faktora u prilog toj tezi.

„Ukrajina ide divergentno u odnosu na Rusiju, udaljava se od Rusije i to je važan faktor, a drugi je da Ukrajina brzo podiže svoje odbrambene kapacitete, ima bolju opremu, može da mobiliše više ljudi, te da ako je neki period da se interveniše, to je sad. Da li će do njega i doći, to je pitanje spekulacija. Postoje stvari da je prilika za Rusiju baš sada, da bolja neće postojati u budućnosti“, kaže.

Igrutinović navodi da što se tiče ruskih medija, poruke su malo drugačije.

„Dizanje tenzija je slabije nego na zapadu, retke su direktne pretnje. S druge strane, i javnost u Rusiji je spremna da se ruska retorika stiša i da se manji dogovori predstave kao jedna vrsta uspeha i nastavka normalnijih odnosa“, navodi.

Na pitanje da li će, ukoliko dođe do invazije, biti uvedene nove EU sankcije Rusiji, Igrutinović kaže:

„EU će tražiti unutrašnji konsenzus oko sankcija, ja mislim da će biti nove runde sankcija, neki bi se konsenzus među državama članicama postigao, jer bi pritisak bio veliki“.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare