Mišel za hitan odgovor na „hibridne napade“ Belorusije na EU

Svet 10. nov 202114:35 4 komentara

Predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel izjavio je u Varšavi da Evropska unija mora da zaustavi hibridne napade na granicama ne samo protiv Poljske i osudio je beloruske vlasti koje šalju decu i cele izbegličke porodice na granice da silom pokušavaju da uđu u Poljsku ili baltičke republike.

Povezane vesti:

„Moramo da delamo efikasno, jedinstveno, a takođe oslanjajući se na naše osnovne vrednosti. U snimcima koji do nas dopiru vidi se sa kakvim monstruoznim cinizmom autoritarni režim gazi osnovno ljudsko dostojanstvo, gurajući porodice, žene, decu u ponižavajuće i neprihvatljive situacije“, kazao je predsednik ES Mišel na konferenciji za novinare sa poljskim premijerom Mateušom Moravjeckim.

Šarl Mišel rekao je da su ga te slike potresle i da je cela Evropska unija osudila takvo postupanje vlasti Belorusije.

Predsednik ES rekao je da će EU već narednih dana razmotriti kako da zaustavi te hibridne napade u kojima se zloupotrebljavaju izbeglice i to merama koje će zaista uticati na Belorusiju a takodje i na avio prevoznike koji u desetinama letova nedeljno prevoze od ovog leta migrante sa beloruskim turističkim vizama da bi ih beloruske službe posle sprovele do granica Poljske i baltičkih zemalja.

„Avio kompanije moraju da znaju kakva sredstva možemo da mobilišemo da se suprotstavimo toj opasnosti“, kazao je Mišel.

Jedna od mera između ostalog biće i izgradnja zidova na spoljašnjim granicama EU koje bi delimično finansirala Unija.

„Granica između Poljske i Belorusije je granica između zemlje principa i zemlje gde se zloupotrebljavaju ljudi kao živi štitovi. Moramo da razgovaramo o efikasnoj blokadi letova sa Istoka na Zapad. Nema sumnje da je Lukašenko odgovoran za tu krizu. Moramo da povećamo pritisak preko sankcija“, kazao je poljski premijera Mateuš Moravjecki.

Poljski premijer optužio je beloruskog predsednika Aleksandra Lukašenka i njegov režim da sprovode izbeglice i migrante na granice Poljske sa ciljem da destabilizuju i Poljsku i celu Evropu.

„Izdaleka ta zbivanja na granici mogu da izgledaju kao migracijska kriza, ali to nije migracijska kriza već politička kriza koju je izazvao Minsk. To je državni terorizam i tiha osveta Lukašenka za to što smo podržavali demokratske izbore u Belorusiji“, kazao je Moravjecki.

Premijer Moravjecki pravdao se danas na konferenciji za novinare povodom optužbi da je zato što je jedino novinarima u Poljskoj potpuno zabranjen pristup do granice da izveštavaju prepustio polje propagandi beloruskih i ruskih državnih medija a javnost nema načina da proveri šta se zaista dešava na granici i koje su razmere humanitarne krize kada su migranti zarobljeni izmedju kordona beloruskih i poljskih graničara i ne mogu ni tamo ni natrag.

„Ja se ne plašim prisustva medija na poljskoj granici. Glavni problem je to što prisustvo medija podstiče provokacije. Danas je situacija tako napeta da bi mogla da predstavlja i realnu opasnost za novinare“, kazao je poljski premijer.

Od početka godine poljska Granična straža sprečila je 30.000 pokušaja nelegalnog prelaska granice iz Belorusije a kriza na granici je eskalirala početkom ove sedmice.

Tada su iz Minska na poljsku granicu kraj prelaza Kužnjica stigle stotine migranta, uglavnom iz Iraka, a duž cele granice je po procenama poljskih vlasti oko 4.000 izbeglica koji bivakuju u šumi i povremeno u većim ili manjim grupama pokušavaju da se silom preko plota do žilet žice probiju na poljsku teritoriju.

Save the Children: Deca na granici bore se sa glađu i niskim temperaturama

Deca migranti i izbeglice koja se nalaze u velikoj grupi na granici između Poljske i Belorusije, u improvizovanim kampovima bore se sa glađu i iscrpljenošću i niskim temperaturama, upozorila je danas međunarodna organizacija Save the Children i pozvala evropske države da osiguraju njihovu bezbednost i pruže podršku.

„Ono što se dešava na granici Belorusije je protivno zakonima i vrednostima Evropske unije. Deci koja su od kraja avgusta zaglavljena u blizini granice sa Poljskom, Litvanijom i Letonijom preti opasnost od niskih temperatura, iscrpljenosti i glad, izjavila je direktorka kancelarije Save the Children za Evropu Anita Bej.

Ona je ukazala da se njihovo psihičko i fizičko zdravlje pogoršalo usled teške situacije sa kojom se suočavaju, a da su čitave porodice vraćene u Belorusiju, dok su njihovi zahtevi za azil i molbe za pomoć ignorisani.

Kako se navodi u saopštenju, organizacija Save the Children za Evropu sa sedištem u Briselu sarađuje sa institucijama Evropske unije u kreiranju politika koje se tiču boljeg položaja dece u Evropi.

„Neprihvatljivo je da se životi dece i njihovih porodica koriste kao moneta za pregovaranje u regionalnom sukobu. Ignorisanje njihovih prava i opasnosti sa kojima se suočavaju nije rešenje, već vodi u nasilje i smrt“, izjavila je Bej, koja poziva EU da ovoj deci i porodicama omogući pristup teritorijama Evropske unije kako bi mogli da zatraže međunarodnu zaštitu.

Države moraju da obezbede hranu, vodu, odeću, adekvatnu medicinsku negu i sklonište ovim ljudima, onako kako je to naložio Evropski sud za ljudska prava krajem avgusta ove godine. Odbijanje da im se pruži pomoć i mogućnost da zatraže azil mora odmah da se okonča i sva deca moraju imati zagarantovana prava na zaštitu, brigu i podršku koja im je preko potrebna, ukazala je Bej.

Takođe, dodala je ona, nevladinim organizacijama se mora omogućiti pristup pograničnim oblastima kako bi mogle da pruže pomoć onima kojima je najpotrebnija, stoji u saopštenju

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare