Izveštaj: Francuska snosi značajnu odgovornost za omogućavanje genocida u Ruandi

Svet 19. apr 202115:23 3 komentara
PASCAL GUYOT/AFP

Francuska snosi "značajnu" odgovornost za "omogućavanje genocida kakav se mogao predvideti", zaključak je izveštaja o ulozi Pariza u ubistvu oko 800.000 ljudi 1994. godine koji će biti predstavljen u ponedeljak, a naručila ga je Vlada Ruande.

Na 600 stranica izveštaja se tvrdi da Francuska „nije učinila ništa da bi zaustavila“ masakre u aprilu i maju 1994. godine, kao i da je posle genocida pokušala da prikrije svoju ulogu i ponudila zaštitu nekim zločincima.

Povezane vesti

Navodi se da su godinama pre genocida tadašnji predsednik Francuske Fransoa Miteran i njegova vlada znali za pripreme masakra, ali su pružali podršku vladi tadašnjeg predsednika Ruande Žuvenala Habjarimana, uprkos „znacima upozorenja“.

Francuska vlada nije bila ni slepa, niti nesvesna što se tiče predvidivog genocida, naglasili su autori izveštaja.

Pre manje od mesec dana izveštaj Pariza, koji je zatražio francuski predsednik Emanuel Makron, zaključio je da su vlasti Francuske bile „slepe“ u vezi priprema za genocid i da su reagovale suviše sporo prilikom procene broja ubijenih i odgovora na zločine.

U tom izveštaju se ocenjuje da Pariz snosi ogromnu odgovornost što nije reagovao na događaje, čije su žrtve bili pripadnici naroda Tutsi i umereni Huti, koji su pokušali da ih zaštite od svojih ekstremnih sunarodnika.

Ministar spoljnih poslova Ruande Vensan Biruta je izjavio da je njegova zemlja „sprema za nove odnose“ sa Parizom.

„Možda je najvažnije u ovom procesu da su dve komisije analizirale istorijske činjenice i došle do zajedničkog razumevanja prošlosti. Iz toga možemo izgraditi snažne odnose“, ocenio je Biruta.

U novom izveštaju se navodi da je pre genocida Francuska „naoružavala, savetovala, obučavala, opremala i štitila Vladu Ruande, nesvesna rešenosti Habjarimaninog režima da uništi Tutse u Ruandi“.

Dodaje se da je Pariz zastupao svoje interese, „posebno jačanje i ekspanziju uticaja Francuske u Africi“, javlja AP.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare