Izrael formira tim za bavljenje posledicama navoda o špijunskom softveru

Svet 21. jul 202117:24 > 19:11 0 komentara
Pixabay

Vlada Izraela je obrazovala poseban tim za bavljenje posledicama izveštaja o prodaji softvera izraelske kompanije NSO, koji su vlade navodno koristile za špijuniranje novinara, boraca za ljudska prava i političkih protivnika.

Pozivajući se na neimenovane izraelske zvaničnike, portal Walla je objavio da će tim ispitati optužbe protiv firme NSO i potencijalne bezbednosne, diplomatske i pravne posledice.

Povezane vesti

Tim, koji se navodno prvi put sastao u nedelju, čine predstavnici ministarstava odbrane, spoljnih poslova, pravde, obaveštajne službe Mosad i vojne obaveštajne službe.

Zvaničnici su rekli da Vlada Izraela vrlo ozbiljno postupa u nastaloj situaciji i da je glavno pitanje kako da se odnosi prema drugim kompanijama i budućim sporazumima, pošto su standardne procedure primenjene kada je firmi NSO data dozvola za izvoz.

Cilj je da se sagleda da li je potrebna promena u izvozu sajber sistema drugim zemljama.

Ocenjuje se da se mogu očekivati diplomatske posledice, iako su početne reakcije bile ograničene na javne i medijske kritike.

Vest o obrazovanju tima objavljena je nakon što su mediji javili da su na listi od preko 50.000 potencijalnih meta softvera „Pegaz“ kompanije NSO bili i telefoni predsednika Francuske Emanuela Makrona i kralja Maroka Muhameda Šestog, a da su ga koristile marokanske obaveštajne službe.

Ministar odbrane Izraela Beni Ganc prethodno je izjavio da ta zemlja deluje potpuno u skladu sa međunarodnim pravom pri davanju dozvola za izvoz.

„Svesni smo nedavnih objava o upotrebi sistema koje su razvile određene izraelske sajber kompanije. Izrael kao liberalna zapadna demokratija kontroliše izvoz svih sajber proizvoda u skladu sa svojim zakonom o kontroli odbrambenog izvoza i pridržavajući se međunarodnih kontrola izvoza“, rekao je Ganc.

On je naveo da država Izrael dozvoljava izvoz sajber proizvoda isključivo vladama, za zakonitu upotrebu, jedino protiv terorista i kriminalaca.

U nedelju su objavljeni rezultati istrage na osnovu procurelih podataka, koju je sprovelo 17 medijskih organizacija, na čelu sa pariskom neprofitnom grupom Zabranjene priče. Istraga je pokazala da je softver „Pegaz“ korišćen za hakerske napade na mobilne telefone novinara, boraca za ljudska prava i političkih protivnika u 50 država.

Istragom je utvrđeno da su softver koristile vlade Azerbejdžana, Bahreina, Kazahstana, Meksika, Maroka, Ruande, Saudijske Arabije, Mađarske, Indije i Ujedinjenih Arapskih Emirata, preneli su izraelski mediji.

OEBS zabrinut zbog upotrebe špijunskog softvera protiv novinara

Predstavnica Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) za slobodu medija Tereza Ribeiro izrazila je duboku zabrinutost zbog otkrića upotrebe nadzornog softvera protiv novinara, saopštila je ta organizacia sa sedištem u Beču.

Ribeiro je pozvala sve države članice OEBS da se uzdrže od upotrebe takvih alata i tehnika protiv medijskih radnika i da zaštite novinare od treće strane koja bi mogla da koristi takav softver protiv njih.

OEBS je podsetio da se, prema navodima globalnog konzorcijuma medija, u kojem su listovi The Washington Post, britanski Gardijan i francuski Mond, nadzorni softver široko koristi za infiltraciju u komunikacione uređaje novinara i drugih medijskih radnika.

„Upotreba takvih alata protiv novinara nespojiva je sa principima o kojima smo se dogovorili u regionu OEBS. To ima duboko zastrašujući efekat na rad novinara i guši slobodu medija“, rekla je Tereza Ribeiro.

Ona se osvrnula na Odluku ministarskog saveta o bezbednosti novinara iz 2018. godine, prema kojoj su se države članice OEBS saglasile da se „uzdrže od upotrebe nezakonitih ili proizvoljnih tehnika nadzora“.

Zvaničnica je napomenula da takvi postupci narušavaju poštovanje ljudskih prava novinara i da bi mogli da budu potencijalni rizik za njihovu bezbednost.

Prema njenim rečima, upotreba špijunskog softvera ugrožava i princip zaštite izvora novinara.

„Već 1989. godine, na svom Trećem narednom sastanku posle Helsinške konferencije, države članice OEBS prepoznale su važnost poštovanja novinarskog principa profesionalne poverljivosti“, rekla je ona.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi ko će ostaviti komentar!