Herson – borba za kapije Krima

Svet 11. nov 202213:28 23 komentara
Reuters/ Alexander Ermochenko

Hersonska oblast na jugu Ukrajine zauzeta je u prvim danima invazije. Iz Rusije se sada izveštava o povlačenju vojske sa desne obale Dnjepra. Zbog svog položaja, taj region je strateški važan.

Pročitajte još:

Nije bilo sasvim neočekivano kada je ruski ministar odbrane Sergej Šojgu najavio povlačenje svoje vojske iz Hersona – najvažnijeg grada koji su ruske trupe zauzele na jugu Ukrajine. Već je krajem oktobra novi ruski komandant u Ukrajini, general Sergej Surovikin, najavljivao „teške odluke“.

Ukrajinski napadi na važan Antonovski most otežali su snabdevanje ruskih trupa na desnoj obali Dnjepra, najveće reke Ukrajine. U kontraofanzivi koja je počela krajem avgusta, ukrajinski vojnici sve više se su se približavali Hersonu.

Voda za Krim

Rusija je u prvim danima juriša potpuno osvojila kompletnu Hersonsku oblast. Vojnog otpora gotovo i da nije bilo. Regionalna prestonica Herson, u kojoj je ranije živelo oko 280.000 ljudi, bila je zauzeta početkom marta. Na amaterskim snimcima videlo se kako ukrajinski civili tamo protestuju protiv ruskih vojnika. Većina stanovnika govori ruski.

Nijedan drugi region Ukrajine nije bio tako brzo okupiran. Do danas je nejasno kako se to dogodilo i to je jedno od bolnih pitanja za kijevsku vladu.

Sa oko 28.500 kvadratnih kilometara, Hersonska oblast velika je skoro kao Belgija. Karakterišu je stepe – velike, široke površine dokle pogled seže. Strateški je to verovatno najvažniji region južne Ukrajine, jer izlazi na dva mora: Azovsko na istoku i Crno more na zapadu.

Što je još važnije, jedina kopnena veza sa Krimom prolazi kroz Hersonsku oblast. To je kapija ka poluostrvu koje je Rusija anektirala 2014. godine. I ta kapija je tokom ruske invazije uglavnom ostala otvorena. Nijedan most nije dignut u vazduh, što je moglo da zaustavi marš. Velike ruske formacije mogle su da napreduju stotine kilometara na sever od Krima.

Verovatno najvažniji cilj Rusije bio je Severnokrimski kanal. On počinje u Novoj Kahovki, oko 80 kilometara istočno od Hersona, a završava se u Kerču na Krimu. Poluostrvo ima problem sa nestašicom vode i ono se još od sovjetskih vremena preko tog kanala snabdeva slatkom vodom iz Dnjepra.

Ukrajina je, nakon aneksije poluostrva, zaustavila dotok vode. To je izazvalo probleme za poljoprivredu Krima kojoj je voda preko potrebna. Ruske trupe digle su u vazduh branu izgrađenu 2014. i ponovo pustile vodu.

Istovremeno, zauzimanjem Hersona i drugih gradova u donjem toku Dnjepra, ruska vojska je blokirala za Ukrajinu važan plovni put ka Crnom moru.

Prestonica lubenica

Herson je najpoznatiji po brodogradnji. Grad je osnovan krajem 18. veka u tadašnjoj Ruskoj imperiji na ušću reke Dnjepar i dobio je ime po drevnom grčkom krimskom naselju Hersones. Herson ima najstariju morsku luku na ukrajinskoj obali Crnog mora. Tu su izgrađeni prvi ratni brodovi ruske Crnomorske flote. Od sovjetskih vremena, Herson se specijalizovao za civilne, teretne brodove, uključujući i tankere. U februaru 2022. godine, nekoliko dana pre ruske invazije, brodogradilište je objavilo da su potpisani ugovori o izgradnji četiri teretna broda za Holandiju.

Kada Ukrajinci pomisle na Herson, prvo što im padne na pamet nisu samo brodovi, već paradajz, a posebno – lubenice. Svake godine od avgusta ukrajinske prodavnice pune su lubenica iz Hersona. Ne i ove godine. Slike ukrajinskih vojnika sa lubenicom u rukama postale su na društvenim mrežama simbol ponovnog osvajanja te oblasti.

Hersonska oblast poznata je po uzgoju voća i povrća. Sa oko dva miliona hektara, ukupna poljoprivredna površina najveća je u Ukrajini. To je skoro duplo više nego u Holandiji.

Nije ni čudo što je u gradu Kahovka 1993. godine osnovan prvi ukrajinski proizvođač kečapa, kompanija „Čumak“ koja se smatra jednom od uspešnih priča u nezavisnoj Ukrajini. Osnovana od strane dvojice Šveđana, kompanija se na svojoj veb-stranici ponosno hvali najvećim poljem krastavaca u Evropi.

Grad Kahovku ruske trupe su zauzele prvog dana rata. „Čumak“, trenutno broj dva na ukrajinskom tržištu, obustavio je proizvodnju i preselio svoje sedište u Kijev.

Ukrajina reaguje oprezno

Kao odgovor na najavljeno povlačenje ruskih trupa iz Hersona, ukrajinski predsednik reaguje uzdržano.

„Neprijatelj nam ništa ne poklanja, ne pravi ’gest dobre volje’. Moramo još da se borimo“, naglasio je Volodimir Zelenski u svom govoru 9. novembra uveče.

On se ujedno obratio i ruskom rukovodstvu: „Svaki pokušaj da dignete u vazduh hidroelektranu Kahovka, poplavite našu teritoriju i ostavite nuklearku u Zaporožju bez vode, značiće da ćete objaviti rat celom svetu. Zamislite šta će se onda desiti sa vama“.

Mihail Podoljak, savetnik u kabinetu predsednika Ukrajine, rekao je da Kijev ne vidi znakove da Rusija odustaje od Hersona bez borbe. Prema njegovim rečima, značajan deo ruskih jedinica i dalje je u gradu, a dodatne rezerve koncentrisane su u regionu.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare