Da li će krize u Evropi naterati novog kancelara Šolca da promeni planove

Svet 24. nov 202119:27 5 komentara

Nemačka ima novu koalicionu vladu. Nakon dvomesečnih pregovora, stranke buduće nemačke vlade, Socijaldemokrati, Zeleni i Liberali, predstavili su u Berlinu koalicioni ugovor.

Povezane vesti:

Buket cveća za političarku koja je obeležila poslednjih 16 godina nemačke i evropske politike. Na njeno mesto dolazi daleko manje harizmatični i manje poznati lider socijaldemokrata i dosadašnji vicekancelar i ministar financija.

„‘Semafor’ je tu. SPD, Zeleni i Liberali su postigli dogovor oko koalicije. Nas povezuje želja da zemlju povedemo napred. Nova vlada, savez je ravnopravnih. Moj cilj kao budućeg kancelara je da ovaj savez, koji zovemo Semafor, preuzme sličnu ulogu usmeravanja, kao prvi semafor na svetu, koji je 1924. postavljen ovde, na Potsdamskom trgu“, izjavio je budući kancelar Olaf Šolc.

Koalicioni ugovor napisan je na 117 strana. Puno je tu kompromisa, različitih političkih opcija – ali zajednička suština je pronađena – Nemačka se mora osloboditi uglja i dovesti nivo obnovljivih izvora energije do 2030. na 80 posto. Dogovoreno je i povećanje minimalnih zarada i pre svega obuzdavanje pandemije koja ponovno hara.

„Preuzimamo vlast u doba krize, jasno je kako ćemo učiniti sve da obuzdamo pre svega – korona krizu“, rekao je Robert Habek, jedan od lidera Zelenih.

Novi ministar finansija biće lider Liberala Kristian Lindner, fiskalni konzervativac i protivnik povećanja poreza.

Dvoje lidera Zelenih dobivaju ključne resore – Robert Habek vodiće ‘superministarstvo’ koje obuhvata ekonomiju i klimu, a Analena Baerbok bit će prva ministarka spoljnih poslova u istoriji Nemačke.

„Nemačka sa ‘Semafor koalicijom’ ostaje posvećena stabilnim finansijama, ali ostaje i posvećena demokratiji sa svim drugim pravnim državama sveta“, rekao je Lindner.

Brojni analitičari se slažu kako bi nova vlada trebala da bude, bez obzira na izmenu političkih igrača i odlazak Angele Merkel, vlada kontinuiteta.

Ipak, rastuće krize i kod kuće i u Evropi, od one na granici s Belorusijom, odnosa s Rusijom i Kinom, i zahtevni koalicionih partnera, mogli bi da nateraju kancelara Šolca da promeni neke od za sad zacrtanih planova.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare