Zakon koji transrodnim osobama brani da promene rod i ime na sudu u Mađarskoj

Svet 25. nov 202021:38 > 21:41
N1

Mađarski sud je zatražio ocenu ustavnosti zakona koji transrodnim osobama zabranjuje da promene ime i rod u zvaničnim dokumentima, što predstavlja potencijalan udarac za seriju nedavno usvojenih zakona kojima se ograničavaju prava pripadnika LGBT populacije.

Regionalni sud u Miškolcu presudio je prošle nedelje u korist potpisnika peticije koji su naveli da sporni zakon krši ustavna prava na dostojanstvo i privatnost, saopštila je najveća mađarska grupa za zaštitu prava LGBTQ populacije Hatter tarsasag.

Ustavni sud ima rok od 90 dana da presudi da li je zakon u skladu s Ustavom Mađarske.

Zakon usvojen u maju precizira da je „biološki pol“ osobe trajno određen urođenim hromozomima, zbog čega transrodne osobe ne mogu da traže od vlade promenu roda ili pola u zvaničnim dokumentima.

Autori zakona su naveli da nečiji „biološki pol“ ne može da bude promenjen i da je zato neophodno primenjivati ista pravila u javnim evidencijama.

Kritičari navode da je zakon u suprotnosti sa ranijim odlukama i Evropskog suda za ljudska prava i Ustavom Madjarske i dodaju da će povećati diskriminaciju transrodnih osoba.

Pre usvajanja zakona, 63 poslanika Evropskog parlamenta poslala su pismo madjarskim zvaničnicima i zatražila povlačenje tog predloga, dok je međunarodna organizacija Amnesti internešnel ocenila da je taj pravni akt Mađarsku „vratio u mračno doba“.

Sporni zakon je deo šireg nastojanja madjarske desničarske vlade premijera Viktora Orbana da uguši ono što ona naziva „ideologijom roda“ i da očuva, kako tvrdi, status zemlje kao tradicionalnog hrišćanskog društva.

Istopolni brakovi u Mađarskoj su 2012. godine zabranjeni Ustavom, ali zakon prepoznaje gradjanska partnerstva. Međutim, ministarka pravde Judit Varga 10. novembra je predložila zakon koji predviđa da decu mogu da usvajaju jedino bračni parovi, čime bi u praksi to bilo zabranjeno istopolnim parovima.