UNICEF: Pandemija teško pogodila milione dece s Bliskog istoka i Severne Afrike

Svet 20. nov 202011:59 > 12:22
Delil SOULEIMAN / AFP

Globalna pandemija i zaključavanje koje je usledilo uticali su na mentalnu i fizičku dobrobit miliona dece na Bliskom istoku i u Severnoj Africi, objavio je u petak Dečiji fond Ujedinjenih nacija (UNICEF), prenosi Anadolija.

U istraživanju više od 7.000 domaćinstava u sedam zemalja regiona koji pokriva 13.000 dece, UNICEF je otkrio da više od 90 posto ispitanika veruje da je pandemija koronavirusa negativno uticala na njihovu decu.

POVEZANE VESTI

„Ograničenja kretanja i zatvaranja škola imala su ozbiljan uticaj na svakodnevne rutine dece, njihove socijalne interakcije i na kraju na mentalnu dobrobit“, naveo je u izveštaju Ted Čejban, regionalni direktor UNICEF za Bliski istok i Severnu Afriku povodom Svetskog dana dece.

Istraživanje pokazuje da više od 50 posto ispitanika veruje da se njihova deca muče mentalno i emocionalno. Teskoba i stres rastu među porodicama koje provode vreme u zatvorenim prostorima, navodi se u izveštaju, povećavajući verovatnoću nasilja u porodici, čiji su žene i deca obično glavne žrtve.

Kako se pandemija počela širiti, većina vlada u regionu naredila je zatvaranje škola u martu. S krivuljom infekcije koja se tokom leta spuštala, mnoge su zemlje dopustile da se škole ponovo otvore na jesen ili da usvoje sistem koji kombinuje učenje na daljinu i nastavu u školama.

Međutim, s približavanjem zime postoji strah od drugog talasa infekcija, što bi moglo rezultirati još jednim krugom zatvaranja škola.

Gotovo 40 posto roditelja i staratelja izrazilo je zabrinutost zbog obrazovanja svoje dece, navodi se u istraživanju. Mnogi su obrazovanje na daljinu odbacili kao „neefikasno“, navodeći nedostatak resursa, ograničen pristup internetu, nedostatak podrške odraslih i nedostatak direktnog pristupa nastavnicima.

UNICEF-ovo istraživanje sprovedeno je u Alžiru, Egiptu, Jordanu, Maroku, Kataru, Siriji i Tunisu između aprila i jula 2020. godine.

U avgustu je glavni sekretar UN Antonio Gutereš upozorio na „obrazovnu katastrofu“ i ukazao na procenu Ujedinjenih nacija da 24 miliona učenika rizikuje da odustane od obrazovanja zbog ozbiljnog poremećaja izazvanog pandemijom.

Izveštaj UNICEF takođe je pokrenuo uzbunu zbog rizika koje pandemija predstavlja za fizičko zdravlje dece u regionu.

U njemu se navodi da je devet miliona dece propustilo vakcinu protiv visoko zaraznih bolesti, uključujući dečiju paralizu i boginje, zbog ograničenja u prevozu, straha od infekcija i zatvaranja obližnjih klinika.

Čitav region do sada je zabeležio više od četiri miliona slučajeva virusa, uključujući više od 100.000 smrtnih slučajeva.

Pored pandemije, mnoge zemlje u regionu takođe se bore s vojnim sukobima i građanskim ratovima koji podrivaju vladine napore da zaustavi širenje smrtonosnog virusa.

Više vesti o kovidu-19 i posledicama pandemije u zemlji i svetu čitajte na stranici Koronavirus.