Zečević: Situacija u Francuskoj podseća na sudar dve civilizacije

Svet 29. okt 202016:56 > 18:39
N1

Slobodan Zečević sa Instituta za evropske studije izjavio je u Danu uživo da poslednji incidenti u Francuskoj podsećaju na "sudar dve civilizacije", i da je "Islam postao dominantan u političkom diskursu muslimana". On je govoreći o pregovorima između Beograda i Prištine ocenio da su razgovori došli do "zida", kao i da je potrebno naći kompromis kako bi se došlo do rešenja koje bi prihvatile obe strane.

POVEZANE VESTI

„Francuska se poslednjih godina suočava sa problemom islamskog terorizma i političkog islamizma. Mislim da je razlog tome što je francuski sitem takav da je vrlo teško spojiv sa tom vrstom islamske politike. Meni situacija u Francuskoj liči na sudar dve civilizacije koje ne mogu da opstanu jedna pored druge i sukobljavaju se“, ocenjuje Zečević.

On dodaje da su se od događaja u Nici, kada je ubijeno 86 osoba, francuske službe organizovale, jer su pre toga bile dezintegrisane i odvojene, da bi se nakon toga ujedinile i počele bliže da prate islamski terorizam.

„U međuvremenu se desio događaj u kome je odrubljena glava profesoru na ulici, i to je strašan događaj. Poslednji put kada je nekome iz političkih razloga odrubljena glava to je bilo krajem 18. veka, a sada imate situaciju da čovek ode do škole da održi predavanje i njemu odrube glavu. To su strahoviti udari na javno mnjenje i na društvo. A iza toga postoji pozadina, Francuska je država sa velikom tradicijom gde je istorija te zemlje zasnovana na oslobađanju od religije, a islamski svet doživljava kontraistoriju – potčinjavanja religiji“, ocenjuje Zečević.

Prema njegovim rečima, nekadašnji arapski režimi iz prošlog veka su sada gotovo nemogući, i navodi da je „neka socijalistička laička varijanta arapskih država danas nezamisliva“.

„Danas je Islam postao dominantan u političkom diskursu muslimana, a naročito u Francuskoj. Ako Francuzi žele da nametnu laičku državu muslimanima kojih ima sve više, to stanovništvo doživljava kao agresiju. I ono odgovara nasiljem“, smatra Zečević.

„Pregovori Beograda i Prištine došli do zida“

Govoreći o razgovoru Beograda i Prištine, on je napomenuo da je stavljanje Zajednice srpskih opština na početku dijaloga početak priče o dijalogu 2013. godine i Briselski sporazum.

„Kada imate jedan sporazum koji je trebao da se sprovede, kada imate garante koji je EU, onda imate zaista problem. Zašto bi jedna strana sprovodila sporazum, ako druga strana to ne radi. Pravilo je u međunarodnom pravu da kada neko sprovodi svoj deo sporazuma, a neko drugi to ne radi, taj sporazum ne važi. Ako bi išli do kraja te logike, mi bi trebalo da kažemo da je Briselski sporazum mrtav, i da više ne postoji“, kaže Zečević.

Međutim, kako navodi on, u ovom slučaju srpska strana želi da pokaže strpljenje i da kaže da se očekuje i od druge strane sprovođenje Briselskog sporazuma.

„Albanci su potpisali taj sporazum i on bi trebalo da sadrži izvršna ovlašćenja za Zajednicu srpskih opština. Ja to nevidim, i mislim da su pregovori došli do ‘zida'“, naglasio je Zečević.

On navodi, da iako se došlo do svojevrsnog ćorsokaka u pregovorima, potrebno je pronaći neki kompromis.

Zečević naglašava da će budući tok pregovora zavisiti i od ishoda izbora u SAD, jer po njihovim izjavama, imaju „poprilično različite vizije kosovskog problema“. Međutim, prema njegovom mišljenju, ne treba očekivati da će ukoliko Bajden pobedi, doći do neke vrste poništavanja sporazuma koji je postgnut u Vašingtonu, jer je spoljna politika Sjedinjenih država poznata po kontinuitetu.

Komentarišući pandemiju koronavirusa, zatvaranje pojedinih zemalja EU i uticaju na buduće pregovore, Zečević navodi da će to zavisiti od stepena ugroženosti zemalja EU koronavirusom i da će ukoliko epidemija uzme maha, zemlje članice će obraćati više pažnju na ekonomiju i preživaljavanje, a manje na dijalog Beograda i Prištine.