Tereza Mej optužuje Džonsonovu vladu da dovodi u opasnost mir u Severnoj Irskoj

Svet 21. sep 202022:55 > 22:57
Daniel Leal-Olivas/Pool via Reuters/File Photo

Poslanica i bivša britanska premijerka Tereza Mej optužila je vladu da dovodi u opasnost mir u Severnoj Irskoj i preti "integritetu Velike Britanije" predlogom zakona kojim se poništavaju neki delovi sporazuma o Bregzitu.

Konzervativna poslanica bila je na čelu vlade od 2016. do sredine 2019. u jeku pregovora o Bregzitu i upozorila je da neće glasati za predlog zakona koji je podneo njen naslednik Boris Džonson, jer donosi „neprocenjivu štetu ugledu Velike Britanije“.

London je izazvao bes Evropljana predstavljajući predlog zakona koji se sad razmatra u parlamentu, u kome se delimično odustaje od sporazuma potpisanog u januaru sa evropskom dvadesetsedmoricom oko izlaska Britanije iz EU.

Po priznanju samih Britanaca predlog predstavlja kršenje međunarodnog prava.

U predlogu zakona osporavaju se specijalne odredbe donete za Severnu Irsku da bi se izbegao povratak na trvrdu granicu sa Republikom Irskom. To bi moglo da oslabi mirovni sporazum iz 1998. kojim je okončano tri decenije nasilja. „Volja vlade da jednostrano napusti medjunarodni sporazum koji je potpisala dovodi u pitanje njenu volju da u potpunosti poštuje Sporazum na Veliki petak“, rekla je Tereza Mej u parlamentu.

Ona je morala da podnese ostavku kada se i sama suočila sa škakljivim pitanjem Severne Irske. Ona smatra da bi ovom promenom stava moglo da se desi da neke zajednice budu manje spremne da imaju poverenja u britansku vladu i da bi to moglo da utiče na volju stanovnika Severne Irske da budu deo Velike Britanije.

„Daleko od toga da jača integritet Velike Britanije tvrdim stavom prema EU vlada zapravo ugrožava njen integritet“, ocenila je bivša premijerka nazivajući takav stav „nepromišljenim i neodgovornim“.

Taj predlog zakona je međutim dobio prošle nedelje prvobitno odobravanje poslanika. Samo dva konzervativna poslanika glasala su protiv a 29, medju kojima i Tereza Mej, su bili uzdržani. Poslanici će ponovo glasati iduće nedellje a onda će on biti podnet gornjem Domu Lordova, na dublje razmatranje.