DW: U SAD između 2000. i 2010. godine 248.000 maloletnika sklopilo brak

Svet 30. avg 202014:25 > 16:01
Tanjug/AP Photo/Silvia Izquierdo

Između 2000. i 2010. godine u Sjedinjenim Američkim Državama 248.000 maloletnika sklopilo je brak, što je cifra koja je šokirala mnoge. U statistiku nisu ušle devojčice koje su venčane verski ili su zbog venčanja odvedene u inostranstvo.

U Sjedinjenim Američkim Država maloletnički brak ustvari nije dozvoljen – ali, kao i kod svih pravila i ovde postoje izuzeci: pristanak roditelja, trudnoća ili pristanak sudije, piše Dojče vele

Upravo u siromašnim, ruralnim oblastima SAD dolazi najčešće do sklapanja braka maloletnika. Tu su, takođe, i religiozni i (ili) kulturološki razlozi koji dovode do toga da se devojčice udaju a da još nisu napunile 18 godina – ili ih na to prisiljava porodica. Aktivistkinja Frejdi Ris priča kako je najmlađa osoba naterana da stupi u brak s 12 godina.

„Mi moramo da obezbedimo da deca prvo dostignu punoletstvo pre nego što potpišu jedan tako težak pravni ugovor. Jer, samo tako imaju prava kao i drugi odrasli: da izađu iz braka, da ih mogu primiti u sigurne kuće, da uzmu advokata – sve što je za maloletne ili teško ili nemoguće.“

Izgubljena prava

Primetila sam da me je stalno gledao, priseća se Ženevjev Majer. Pitao ju je, da li je nova. Ona je imala 15 a on 42 godine. Živela je sa neuračunljivom majkom u kamp kućici u veoma teškim uslovima. Obećao joj je da će je izvući odatle. Majka je tinejdžerki dala saglasnost za sklapanje braka i njih dvoje su se venčali.

I Frejdi Ris je pod prisilom stupila u brak. Njeni roditelji, ortodoksni Jevreji tražili su muža za tada 19-godišnju ćerku. Ris je s brakom izgubila pravo na kontracepciju, obrazovanje, posao, a nije joj bilo dozvoljneo ni da ima sopstveni račun u banci. Samo nedelju dana nakon venčanja, muž je postao nasilan. Prošlo je 12 godina dok Ris nije uspela da se oslobodi iz tog braka. Njena veoma religiozna porodica je prekinula s njom kontakt – do danas.

Ona je osnovala organizaciju „Unchaind At Last“ (Konačno slobodna). Sada se, ova dvostruka majka trudi da druge mlade žene i devojčice budu pošteđene slične sudbine – stupanja u prisilni brak.

Dvostruki aršini američkih vlasti

Ministarstvo spoljnih poslova SAD osuđuje sklapanje braka maloletnih lica u celom svetu kao kršenje ljudskih prava. Ali, ako pogledate kartu SAD, tu su tek četiri savezne države koje eksplicitno zabranjuju maloletnički brak: Minesota, Nju DŽersi, Delaver i Pensilvanija. A i tamo je ta zabrana uvedena tek pre koju godinu.

Kako bi saznala koliko maloletnika je stupilo u brak, Frejdi Ris je pregledala matične knjige venčanih od 2000. do 2010, i došla do stravične brojke od 248.000. U statistike, doduše, nisu ušle devojčice koje su venčane verski ili su zbog venčanja odvedene u inostranstvo.

Devojčice migrantkinje i one latinoameričkog porekla su posebno ugrožene od mogućnosti da se udaju kao maloletnice. Takođe je posebno veliki broj dece indijanskog ili kineskog porekla koja stupaju u maloletnički brak. Pored toga, Afroamerikanke rođene u SAD-u imaju oko 1,5 puta veće šanse da se udaju kao maloletne od belih devojčica rođenih u SAD.

Posledice ranog braka su pogubne: devojčice često nisu završile nikakvu školu ili zanat, češće žive ispod granice siromaštva i partneri ih češće tuku nego žene koje se udaju kasnije. Oko 70-80 odsto svih brakova sa maloletničkim partnerima se nesrećno završi. A to je često mučan i dugotrajan proces. Frejdi Ris kaže da nije ni čudo, kada neko ko ima malo ili uopšte nema prava da odluči da li da stupi u brak, takođe nema pravo da iz braka izađe, piše DW.