Vlasti u Hirošimi ruše dve zgrade koje su preživele pad atomske bombe

Svet 16. dec 201914:44 > 14:49
Pixabay

Vlasti japanskog grada Hirošime planiraju da sruše dve zgrade koje su preživele pad prve atomske bombe u istoriji, koju su 6. avgusta 1945. godine Sjedinjene Američke Države bacile na taj grad, usled čega je sravnjen sa zemljom.

Vlasti su donele odluku da će zgrade biti srušene do 2022. godine. Gradske vlasti su 2017. godine upozorile da bi se zgrade mogle urušiti u slučaju jačeg zemljotresa. Na zgradama je, kako su naveli, u Drugom svetskom ratu pričinjena materijalna šteta.

Zgrade, koje su sagrađene 1913. godine i korišćene kao studentski dom i kao fabrika vojne opreme, nakon atomske bombe korišćene su kao privemena bolnica. Treća zgrada, koja je preživela atomsku bombu, biće popravljena.

Ivao Nakaniši (89), koji je na čelu grupe koja je želela da sačuva zgrade koje su preživele atomsku bombu, rekao je da je i on bio u jednoj od njih u vreme kada je bombardovana Hirošima.

Rekao je da zgrade imaju istorijski značaj za buduće generacije i da neće dozvoliti njihovo rušenje.

Zgrade nisu bile u upotrebi poslednjih godina i samo su bile dostupne za posete uz odobrenje gradskih vlasti.

Atomska bomba Little Boy pala je na Hirošimu ujutru 6. avgusta 1945. godine u 8 sati i 15 minuta. Bila je to bomba bazirana na uranijumu, sa razarajućom snagom od 15 –16 kilotona TNT-a. Bomba je imala formu cilindra, 305 cm dužine, prečnika 71 cm, a bila je teška oko četiri tone, od toga je 60 kilograma bio uranijum.

Bomba je bačena s visine od 10.000 metara, a detonirala je oko 550–580 metara iznad zemlje s ciljem da se dobije maksimalan efekat.

Prema procenama Japana iz 1968. godine, 250.000 stanovnika Hirošime umrlo je odmah nakon eksplozije ili u roku od pet godina od bolesti uzrokovanih radijacijom. Mnogi od preživelih su kasnije umirali ili još umiru od posledica bombardovanja, kao što su rak i leukemija, tako da niko sa sigurnošću ne zna koliko je žrtava odnelo bacanje atomske bombe.