Izbori za EP bez direktne veze sa Zapadnim Balkanom, a kakve promene donose?

Svet 26. maj 201918:39 > 18:46
Reuters/Arnd Wiegmann

U 21 zemlji članici Evropske unije, od ukupno 28, održavaju se izbori za Evropski parlament. Do ponoći biće poznati prvi izborni rezultati. Tada će već biti jasnije kuda će ići Unija u narednih pet godina. Inauguracija novog saziva parlamenta zakazana je za 2. jul, a novi čelnici EU institucija preuzimaju dužnost 1. novembra.

Danas je poslednji dan izbora koji su počeli u četvrtak, glasanjem u Velikoj Britaniji.

Posle izlaska na biralište, mađarski premijer je izrazio uverenje da će novi saziv Parlamenta ojačati antimigracionu politiku.

„Mislim da je migracija zaustavljena. U mnogim zemljama Zapadne Evrope političari ubeđuju građane da se migracije ne mogu zaustaviti, ali to nije istina. Nadam se da će ideja zaustavljanja migracija na moru i kopnu da dobije jasnu većinu u novom sazivu“, rekao je Viktor Orban.

POVEZANE VESTI

Predizborne ankete su pokazale da će doći do znatnog rasta desničarskih snaga, ali da će i pored gubitaka stranke centra zadržati većinu. Međutim, informacije iz izbornog dana u Holandiji pokazuju neočekivani rast socijaldemokrata, a veliki pad esktremne desnice.

„Mi želimo da postavimo granice unutar Evropske unije sa čime već kasnimo. Ne želimo da budemo Sjedinjene Države, već želimo Evropu domovina koja zajedno radi na rešavanju međunarodnih problema na miran način“, rekao je ko-lider Alternative za Nemačku Jirgen Mojten.

Austrijski kancelar je posle glasanja rekao da očekuje da rezultati ovih izbora ne utiču samo na politiku Brisela, nego i na budućnost samog projekta Unije.

„Izbori za Evropski parlament su važna odluka u pogledu pravca koji će se Unija kretati. nadam se jačanju centra, odnosno Narodnih stranaka, jer će kasnije odlučivati parlament, a ne građani. Zato glasači treba da imaju poverenje u svoje predstavnike“, rekao je Sebastijan Kurc.

Iako izbori nisu direktno povezani sa Zapadnim Balkanom, nova administracija će doneti novu politiku proširenja. 

Rumunija kao predsedavajuća EU je među proritetima njenog programa stavila Zapadni Balkan, a u toku njenog predsedavanja nije bilo nijednog koraka, podseća Radio slobodna Evropa. Najglasnija u najavama zaustavljanja procesa proširenja je Francuska. 

Što više desnice i desnog centra u Evropskom parlamentu, to će nove institucije biti hladnije prema Balkanu.