Različite reakcije na hapšenje Asanža, a šta je svemu prethodilo

Printskrin/RT UK

Vestminsterski sud proglasio je krivim osnivača Vikiliksa Džulijana Asanžaza zbog kršenja uslova za puštanje uz kauciju. Izricanje kazne se očekuje drugog maja, a na osnovu osuđujuće presude Asanžu preti do 12 meseci zatvora. Suočava se i sa mogućim izručenjem SAD, koje ga traže zbog objavljivanja desetina hiljada tajnih vladinih dokumenata.

Ranije danas objavljen je snimak na kojem se vidi kako Asanža izvode iz zgrade ambasade Ekvadora u Londonu i ubacuju ga u policijski kombi. Na snimku se vidi kako ga nekoliko muškaraca drži i gura u kombi, dok on na rukama ima lisice, i drži knjigu američkog pisca Gora Vidala „Istorija države Nacionalne bezbednosti“.

Asanž je uhapšen samo šest dana nakon što je „Vikiliks“ na Tviteru objavio da će njihovom osnivaču biti ukinut azil, navodeći da će izgovor biti afera „INA papiri“, koji predstavljaju zbirku dokumenata u kojima se ekvadorski predsednik optužuje za korupciju. 

POVEZANE VESTI

„Danas objavljujem da su nepristojno i agresivno ponašanje gospodina Džulijana Asanža, kao i neprijateljske i preteće deklaracije njegove organizacije upućene protiv Ekvadora, a posebno kršenje međunarodnih sporazuma, doveli situaciju do tačke u kojoj je azil gospodina Asanža neodrživ“, rekao je predsednik Ekvadora Lenin Moreno.

Šest godina i 10 meseci – toliko je australijski uzbunjivač proveo u ekvadorskoj ambasadi. Azil je zatražio da ne bi bio izručen Švedskoj zbog otpužbi za seksualne delikte. Ta optužica je povučena maja 2017. godine, ali su ga britanske vlasti uhapsile zbog povrede „odredbe uslovnog držanja na slobodi“. 

„Uhapšen je na osnovu toga što se nije odazvao sudskom pozivu, ali to je bilo pre 7 godina. To jeste normalna pravna procedura, ali da ga zbog toga uhapse – nakon što je 7 godina bio zatvoren? Mislim da je platio dovoljnu kaznu. Zato mislim da je sada veća opasnost da će biti izručen Sjedinjenim državama“, kaže nemačka poslanica Anke Domšajt Berg.

Američki tužioci Asanža terete za zaveru, zbog objavljivanja na desetine hiljada tajnih državnih dokumenata i traže njegovo izručenje.

„Britanija je na izlasku navodno iz Evropske Unije, a po pravilima Evropske Unije nijedna osoba ne može biti izručena u zemlju u kojoj joj može pretiti smrtna kazna. Dakle Sjedinjene države bi se mogle ubrojati u tako nešto. Da li je to pokušaj dodvoravanja Sjedinjenim državama to je jedno od pitanja. Drugo od pitanja je da li je nekadašnja plima levičara na vlasti u Latinskoj Americi posustala i sada se okreće jedan novi val desnice“, kaže profesor međunarodnih odnosa Neven Anđelić.

Predsednik Ekvadora tvrdi da je dobio garancije britanskih vlasti da Asanž neće biti izručen zemlji u kojoj postoji mogućnost smrtne kazne. Tu dakle spadaju i Sjedinjene Države, u kojima Asanža čeka proces zbog objavljivanja stotina hiljada tajnih depeša i dokumenata 2010. godine, koja se tiču ubijanja civila u ratovima u Iraku i Avganistanu, i u kojima su obelodanjene brojne sporne prakse Pentagona.

Vest o hapšenju izazvala različite reakcije

Vest da je osnivač Vikiliksa i jedan od najpoznatijih uzbunjivača na svetu Džulijan Asanž uhapšen u ambasadi Ekvadora, te da je izveden pred Vestminsterski sud obišla je planetu i izazvala različite rekacije. Dok jedni pozdravljaju taj čin, drugi ga osuđuju uz napomenu da je reč o napadu na slobodu govora.

Za britansku premijerku Terezu Mej hapšenje osnivača Vikiliksa Džulijana Asanža predstavlja jasan znak da niko u Velikoj Britaniji nije iznad zakona. Mej je to izjavila u obraćanju Donjem domu britanskog parlamenta, od čijih predstavnika očekuje da sa njom dele stav hapšenju jednog od najpoznatijih uzbunjivača.

„Sigurna sam da će ceo Donji dom pozdraviti vest da je londonska policija danas uhapsila Džulijana Asanža, koji je uhapšen posle skoro sedam godina provedenih u ambasadi Ekvadora. On je uhapšen po poternici Sjedinjenih američkih država. O daljem toku slučaja odlučivaće sud. Želela bih da se zahvalim londonskoj policiji što su profesionalno izvršili svoju dužnost, kao i da pozdravim saradnju vlade Ekvadora, koja je razrešila ovu situaciju. Ovo pokazuje da u Ujedinjenom Kraljevstvu niko nije iznad zakona“, rekla je britanska premijerka Tereza Mej.

Kao dokaz da niko nije iznad zakona Asanžovo hapšenje je okvalifikovao i britanski ministar spoljnih poslova Džeremi Hant, koji se zahvalio ekvadorskom predsedniku Morenu za, kako je rekao, „rešavanje situacije“ koja traje gotovo sedam godina. 

„Džulijan Asanž nije heroj, on je neko ko se godinama krio od istine, i ispravno je da o njegovoj budućnosti odlučuje britanski pravosudni sistem. Ovo što se danas desilo rezultat je godina pažljivog diplomatskog pregovaranja, i posebno bih se zahvalio ambasadoru Ekvadora i londonskoj policiji na njihovom radu“, rekao je Hant.

Stav britanskih zvaničnika ne deli Asanžov advokat Per Samjuelson, koji je ocenio, gostujući na švedskoj državnoj televiziji, da smatra da je potpuno neprihvatljivo da njegov klijent bude izručen Sjedinjenim Državama.

„Vidimo jasne znakove koji ukazuju da Amerikanci žele da ga osude ili su ga već osudili. Hajde da vidimo da li je ova zabrinutost opravdana ili preterana“, rekao je Samjuelson.

Hapšenje je komentarisao i čuveni uzbunjivač i nekadašnji programer američke Nacionalne bezbednosne agencije Edvard Snouden, koji se takođe nalazi na listi traženih lica u SAD, i već pet godina je u azilu u Rusiji. 

„Snimci ambasadora Ekvadora koji u abasadu poziva tajnu policiju Ujedinjenog kraljevstva, kako bi iz zgrade izvukli – svidelo vam se to ili ne – nagrađivanog novinara, završiće u istorijskim udžbenicima. Asanžovi kritičari mogu da se raduju, ali ovo je mračan momenat za slobodu govora“, rekao je Snouden.

Dešavanja u Londonu zainteresovala su i zvaničnu Moskvu, pa je tako portparolka ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharove na svom Fejsbuk nalogu ocenila da „Ruka „demokratije“ steže grlo slobode“, dok je portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio saamo da se nada da će sva Asanžova prava biti poštovana.