Samit zemalja članica G20 u Buenos Ajresu

Svet 30. nov 201818:47 > 18:51
N1

Dugoočekivani samit zemalja članica G20 počeo je u Buenos Airesu. Skup se odvija u senci ukrajinske krize, te iščekivanja mogućeg trgovinskog sporazuma SAD-a i Kine nakon više meseci trgovinskog rata.

Najmoćniji lideri sveta stigli su Buenos Ajres, na prvi samit te vrste na tlu Latinske Amerike. Jedna od njih je propustila početak sastanka – zbog tehničkog kvara na svom službenom avionu, Angela Merkel uputila se ka glavnom gradu Argentine komercijalnim letom.

I pre službenog početka, postignut je jedan dogovor – američki predsednik Donald Tramp potpisao je trgovinski sporazum sa kanadskim premijerom i meksičkim predsednikom. Uspeh posle višemesečne krize, čija je kulminacija bio Trampov odlazak sa samita G7 u Kanadi, bez potpisivanja zajedničke deklaracije.

A da li će Trampova doktrina pritiska imati uspeha i u promeni odnosa sa drugom najjačom ekonomijom sveta?

„Vrlo smo blizu dogovora sa Kinom, no ja ne znam želim li to sada, jer vidimo da milijarde dolara stižu kod nas u obliku carina i poreza. Tako da ne znam, ako Kina hoće sporazum, ja sam otvoren, ali iskreno, sviđa mi se ovo“, rekao je Tramp.

Peking ponavlja kako želi razumno i pravedno rešenje, a protiv Trampove filozofije „Amerika pre svega“ jasno stoje i tradicionalne saveznice.

„Jasno smo naučili lekciju da nijedna zemlja ne može da funkcioniše sama. Naše mišnjenje je da multilateralizam nema alternativu“, rekao je Žan Klod Junker.

Susret Trampa i njegovog kineskog kolege zakazan je za sutra, dok do susreta sa Vladimirom Putinom neće ni doći. Zbog ukrajinske krize, pred ruskim predsednikom je nekoliko teških razgovora.

„Eskalacija u Azovskom moru je veoma zabrinjavajaćua i upotreba sile protiv ukrajinskih brodova je za nas neprihvatljiva. Ujedinjena Evropa podržava suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine. Zbog toga sam siguran da će Evropska unija u decembru produžiti sankcije Rusiji“, smatra Donald Tusk.

No, sa saudisjkim prestolanaslednikom Putin je očigledno u odličnim odnosima – oba autoritarna državnika na oku su lidera većine zapadnih zemalja; Mohamed bin Salman zbog slučaja Kašogi i zbog krvoprolića u Jemenu.

Pitanje da li će zbog svih međunaorodnih afera dva dana sastančenja biti dovoljno i za teme na zvaničnoj agendi – a to su budućnst rada u digitalizovanom svetu, obrazovanje, održivi privredni rast i bezbednost hrane.