Tehnološka obuka beskućnika – spas od života na ulici

Svet 05. avg 201816:57 > 17:06
screenshot/ VOA

Sa širenjem tehnoloških giganata u San Francisku, raste I broj beskućnika I onih koji ostaju bez posla. Ipak, jedan bivši beskućnik pronašao je način da spoji tehnologiju i ljude sa ulice – tako što im pomaže da nađe posao. Dejna Mičel istražila je kako to funkcioniše.

„Bio sam beskućnik 18 godina, šetao sam ovim ulicama 18 godina kao zombi“, kaže osnivač Code Tenderloin Del Simur.

Del Simur poznaje skoro svakoga u Tenderloinu, jednom od najopasnijh krajeva San Franciska koji je danas sedište kompanija poput Tvitera, AirBnB-a i Ubera.

„Kompanije su premestile svoja sedišta u ovaj kraj, ali su počele i da dovode radnike iz drugih gradova I zemalja“, kaže Simur.

I to je bila velika poteškoća za ljude poput Denijela Henrija, bivšeg beskućnika.

„Tehnološke kompanije su bile protiv nas, a koje su bile moje šanse da radim u toj industriji? Ali prijatelji su mi rekli da se razumem u tehnologiju i onda sam odlučio da pokušam“, rekao je bivši beskućnik Denijel Henri.

Istovremeno, Simur je nebrojeno puta zvao gigante poput Gugla i Majkrosofta.

„Ne možete da dođete u moj kraj i ignorišete moje ljude! Ne možete da se pretvarate da nas ne vidite na ulici i kako pokušavamo da nađemo posao. Treba da nas uključite u svoj posao!“, kaže Simur.

Iznenađujuće, kompanije su odgovorile na te pozive. Simur je tada osnovao „Code Tenderloin“ – šestonedeljni kurs za pripremu za zapošljavanje.

„Uče html, CSS I javascript programe“, kaže direktorka programa i operacija Code Tenderloin Viktorija Vestbruk.

Polaznici kursa „Code Tenderloin“ posećuju velike tehnološke kompanije, postavljaju pitanja i uče od njihovog osoblja.

„Pitajte ako vas nešto zanima“, kaže softver inženjer u kompaniji Tviter Nibla Gupta polaznicima, koji postavljaju pitanja.

„Svaka poseta IT kompanijama je neverovatna! Učim nove stvari i nadam se da mogu još više. Jako me zanima kodiranje“, rekao je polaznik Alfonso Vilijams.

„Trudimo se da omogućimo alternativne opcije, poput programa za šegrte ili stažiste“, rekla je Viktorija Vestbruk.

Obuka je besplatna, a u nekim slučajevima obezbeđeni su i računari.

„Trebalo bi da imaju slogan tipa: kako da sa ulice, za šest nedelja, stignete do visoke plate“, kaže polaznica kursa Stefani Buer.

Samo najveštiji uspevaju da nađu stalan posao u tehnološkim kompanijama, a mnogi su zahvaljujući kursu našli druge poslove.

„Važno je da oni osete da mogu ponovo da se zaposle, čak i ako ne dobiju posao programera, mogu da nađu drugi posao. I to je jako važno za te ljude – da vide da mogu da se izbave iz siromaštva“, kaže direktorka koalicije za beskućnike Dženifer Fridenbah.

Tehnološka obuka beskućnika ne samo da upošljava ljude sa ulice, već i podiže moral u kraju Tenderloin.