Problemi na Havajima – oblaci pare toksičniji od dima

Svet 21. maj 201818:08 > 18:13
Screenshot

A za stanovnike Velikog ostrva na Havajima, novi problemi. Reke lave iz vulkana Kilauea, čija erupcija traje već duže od dve nedelje, stigle su do Tihog okeana. Tu se, u dodiru sa morskom vodom, stvaraju toksični gasovi, a geolozi upozoravaju da su smer i domet lave potpuno nepredvidivi.

Dim iz vulkana Kilauea penje se i do 9.000 metara iznad Havaja. Na samom Velikom ostrvu, reke lave teku brzinom od 300 metara na sat. Eksplozije traju skoro tri nedelje.

„Buku čujem 24 sata dnevno. Zvuk je nešto između krika zmaja i aviona koji ti proleće tačno pored glave. Tako se eksplozije čuju sa nekoliko kilometara udaljenosti“, kaže meštanka Frenki Steplton.

Osim užarene lave, Kilauea izbacuje otrovne gasove i kamenje veće od pola metra. No, to nije najveća opasnost za meštane.

„Tokom noći lava je prešla autoput i i nastavila da se spušta ka okeanu i sada se stvaraju oblaci pare koje možete da vidite“, kaže Čarls Entoni iz Havajske nacionalne garde.

Oblaci pare toksičniji su od samog vulkanskog dima, opasni po pluća, kožu i oči.

„Fenomen koji se stvara kada vruća lava uđe u okean je hlorovodonična kiselina pomešana sa parom prepunom finih čestica stakla. To je jako opasno“, kaže Tolmidž Magno iz Sektora za civilnu odbranu,

Više hiljada stanovnika već je evakuisano, a neki putevi su zatvoreni.

„Eruptivna aktivnost se menja, lava teče sve brže i brže, do okeana je stigla i to na više lokacija. Ovo donosi nove rizike, moramo da budemo sigurni da će ljudi biti evakuisani iz svih područja gde postoji opasnost da se lava ulije u okean“, kaže guverner Havaja Dejvid Ige.

Pre nego što je stigla do okeana, lava se u subotu spojila sa više decenija starom vulkanskom magmom, čime je postala još vrelija i tečnija. Vulkanolozi upozorovaju na još veću katastrofu, ukoliko dođe do eksplozije vrha vulkana. Za sada je prostor ugrožen erupcijama i dalje je relativno mali u odnosu na Veliko ostrvo.