Kuvajt u UN blokirao osudu Abasovih antisemitskih izjava

Svet 05. maj 201808:45 > 08:49
REUTERS/Andrew Kelly

Kuvajt je blokirao objavljivanje saopštenja Saveta bezbednosti UN koje su predložile SAD, u kome se oštro kritikuje palestinski predsednik Mahmud Abas za svoje "gadne antisemitske klevete i neosnovane teorije zavere".

Kuvajt je arapski predstavnik u SB koji broji 15 članica, a dvoje neimenovanih diplomata su rekli da se protive tom saopštenju jer nije sveobuhvatno.

Abas se u petak izvinio za svoje izjave u govoru u ponedeljak na skupu parlamenta Palestinske oslobodilačke organizacije koje su osudile kao antisemitske Izrael, SAD, UN , EU, između ostalih.

U dugom govoru on je rekao da je društvena uloga Jevreja, uključujući pozajmljivanje novca, a ne vera, uzrokovala animozitet prema njima u Evropi.

Abas je stvaranje Izraela opisao kao kolonijalni projekat.

„Istorija nam govori da nije bilo osnove za jevrejsku domovinu“, rekao je palestinski lider.

Ambasadorka SA u UN Niki Hejli oštro je kritikovala propust Saveta bezbednosti da odgovori na te izjave.

„Odvratne antisemitske izjave palestinskog rukovodstva očito podrivaju izglede za bliskoistočni mir“, navela je Hejli u saopštenju, dodavši da „kada Savet bezbednosti ne može da postigne konsenzus o osudi takvih akcija to samo dalje podriva kredibiliet UN za bavljenju kritičnim pitanjem“.

Predloženim saopštenjem, do koga je došao AP, Abas bi se pozvao „da se uzdrži od antisemitskih izjava“.

U predlogu se izražava „čvrsto i nedvosmisleno odbijanje antisemitizma i poricanja holokausta“.

Takođe se podseća da je „antisemitizam u istoriji doprinosio pretnjama međunarodnom miru i bezbednosti, masovnim zločinima i široko rasprostranjenim kršenjima ljudskih prava“.

Protesti na granici pojasa Gaze i Izraela

SAD su juče delile saopštenje dok su hiljade Palestinaca šestog petka zaredom protestovale na granici pojasa Gaze i Izraela protiv izraelske i egipatske blokade koja traje više od jedne decenije i za pravo na povratak palestinskih izbeglica na sadašnju izraelsku teritoriju.

Od 30. marta, kada su demonstracije počele, ubijeno je 40 Palestinca, a više od 1.700 je ranjeno bojevom municijom.

Hejli je prošle nedelje optužila islamski ekstremistički Hamas koji vlada Gazom da koristi žene i decu kao ljudske štitove, ali nije pominjala ubistva i ranjavanje Palestinaca izraelskom vatrom.

Palestinski ambasador u UN Rijad Mansur je u pismu generalanom sekretaru UN Antoniju Guterešu naveo da više žrtava u najnovijim protestima pojačavaju „osećaj očajanja i ljutnje“ zbog „nemilosrdne okupacije“.

On je naveo da napetost i dalje raste, a da se humanitarni i bezbednosni uslovi pogoršavaju i da međunarodna zajednica mora delovati bez odlaganja.