Merkel spremna da pooštri politiku prema migrantima

Svet 08. okt 201722:25 > 22:28
Tanjug / AP, Matthias Schrader

Dve nedelje od svoje tesne izborne pobede, Angela Merkel je počela teške pregovore o formiranju vlade, pri čemu će morati da se suoči s napadom desnog krila svoje političke porodice. Angela Merkel i njena konzervativna Demohrišćanska unija (CDU) prihvatili su kompromis sa svojim bavarskim saveznicima CSU prema kojem bi se ograničio broja migranata.

Načelni dogovor postignut posle celodnevnih pregovora u Berlinu, ima za cilj da se okonča dvogodišnji sukob dve sestrinske grupacije i omogući formiranje, uz druge manje stranke, nove vlade Nemačke posle parlamentarnih izbora održanih krajem septembra. 

„Postignut je načelni sporazum, još treba raditi na konačnom sporazumu“, rekao je za Frans pres izvor blizak pregovorima. 

Centralna tačka kompromnisa je da je kancelarka i njena Demohrišćanska unija prvi put prihvataju neku vrstu gornje granice za broj tražilaca azila koje će Nemačka prihvatati. Merkel se tome do sada protivila.

Po okvirnom sporazumu postignutom u Berlinu, dve partije nameravaju da postave cilj da broj dolazaka tražilaca azila ograniče na 200.000 godišnje.

Teški pregovori o formiranju vlade

Merkel se u Berlinu sastala s glavnim vođama svoje Demohrišćanske partije (CDU), među kojima i s ministrom finansija Volfgangom Šojbleom, a kasnije je proširila sastanak na svoje bavarske saveznike iz Hrišćansko-demokratske unije (CSU), predvođene Horstom Zehoferom.

Bavarski CSU koji predstavlja najkonzervativniji deo te političke porodice, smatra da su kancelarka i njena centristička politika odgovorni za razočaravajući rezultat na parlamentarnim izborima gde jesu pobedili, ali sa svega 32,9 odsto glasova što im je najgori rezultat još od 1949. godine.

Oslabljena na početku svog četvrtog mandata, Angela Merkel je primorana da pokuša da u parlamentu formira većinsku koaliciju s liberalima i ekolozima, dve grupacije koje su po svemu međusobno sasvim različite.

Istovremeno je ekstremna desnica AfD ušla u donji dom parlamenta. Po nemačkim medijima, šef CSU je na današnje razgovore doneo plan u deset tačaka u kojem se dovodi u pitanje Angela Merkel, lično.

Ona je iznenadila članove svoje koalicije rekavši u izborno veče da ne vidi šta treba da menja u svojoj politici.

U planu CSU joj odgovara da „oni koji sada govore ‘nastavite kao ranije’, nisu shvatili da dovode u opasnost sposobnost partije da vodi zemlju“.

Bavarski CSU traži da zauzme svoje mesto na desnici i u centru. Oni predlažu konkretno da se uvede godišnja kvota broja migranata i potreba da novodošli migranti prihvate nemačku kulturu.

Ukoliko se ne postigne dogovor u okviru konzervativne porodice, naredni razgovori s liberalima i ekolozima, predviđeni za sredinu oktobra, osuđeni su na propast.