EP usvojio rezoluciju o Bregzitu, nema dovoljno napretka

Svet 03. okt 201711:49 > 13:45
REUTERS/Hannah McKay

Evropski parlament ocenio je danas da pregovori s Londonom o izlasku Velike Britanije iz Evropske unije nisu doveli do dovoljnog napretka oko ključnih pitanja Bregzita.

Evroposlanici okupljeni u Strazburu u rezoluciji usvojenoj ogromnom većinom pozvali su države članice EU da odlože procenjivanje da li je ostvaren dovoljan napredak da bi se prešlo na drugu fazu pregovora, koje je trebalo da urade na predstojećem samitu 19. i 20 oktobra u Briselu.

U rezoluciji se navodi da „još nije načinjen dovoljan napredak“ po pitanju gradjanskih prava, odnosima s Irskom i finansijskim obavezama da bi bilo moguće da pregovori predju na pitanja budućih trgovinskih i bezbednosnih odnosa, kako traži Velika Britanija.

Sledeća runda pregovora o Bregzitu zakazana je za iduću nedelju i evroposlanici navode da osim ako ne bude „velikog prodora“, evropski lideri na samitu treba da odlože proširenje pregovora na nove teme.

Posmatrači ocenjuju da je malo verovatno da će doći do takvog prodora.

Rezolucija je usvojena sa 577 glasova „za“, 92 „protiv“ i 29 uzdržanih.

REUTERS/Francois Lenoir

Barnije: Nema dovoljnog napretka za sledeću fazu pregovora o Bregzitu

Nije ostvaren dovoljan napredak da se pređe na sledeću fazu pregovora o Bregzitu, rekao je uoči usvajanje rezolucije glavni pregovarač EU Mišel Barnije u obraćanju Evropskom parlamentu.

„Do sada nismo još ostvarili dovoljan napredak da s punim poverenjem počnemo drugu fazu pregovora, pre svega o onome što bi bio mogući period tranzicije. Zatim pregovori o okviru naših budućih odnosa“, rekao je Barnije.

EU traži da se dovoljan napredak ostvari po tri ključne teme defninisane na početku pregovora – sudbina građana diretkno pogođena Bregzitom, pitanje Irske, i iznos računa koji Britanija treba da plati za izlazak iz EU.

Barnije je pred evroposlanicima naveo da postoje „ozbiljne razlike“ u razgovorima, posebno o pitanju svođenja računa sa Britanijom.

„Nećemo prihvatiti da 27 zemalja plate ono što je bilo dogovoreno kad nas je bilo 28. Poreski obveznici dvadesetsedmorice ne treba da plaćaju posledice odluke koju oni nisu doneli“, rekao je Barnije.

On je takođe izrazio zabrinutost zbog određenih diskriminatorskih mera britanske administracije prema državljanima ostalih EU zemalja koji žive na britanskoj teritoriji.

U okviru pregovora još treba da se razjasni pitanje spajanja porodica i garancija socijalnih doprinosa stečenih u Velikoj Britaniji, rekao je Barnije.

Pored toga EU je čvrsta oko garantovanja prava građana i želi da se sačuva autoritet Suda pravde EU, što London apsolutno odbacuje.

Predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker, prisustan u parlamentu, takođe je rekao da nije ostvaren dovoljan napredak u pregovorima.

„Moramo prvo da se složimo o uslovima razvoda, a zatim ćemo videti da li možemo da se ponovo nađemo, sa malo nežnosti“, rekao je Junker.

Glavni pregovarač Evropskog parlamenta za Bregzit, Gi Ferhofštat izrazio je žaljenje zbog nedostatka jedinstva u okviru britanskog pregovaračkog tima. To je isto rekao i Lider najvećeg bloka stranaka u Evropskom parlamentu, šef Evropske narodne partije (EPP) Manfred Veber.

„Nemojte stavljati svoju stranku na prvo mesto, stavite svoju zemlju na prvo mesto“, poručio je Veber direktno britanskoj premijerki Terezi Mej.