Raste napetost uoči referenduma o nezavisnosti Katalonije

Svet 30. sep 201714:11 > 19:30
Tanjug/AP, Felipe Dana

Katalonska vlada poručuje da će referenduma biti, a vlada u Madridu navodi da će to sprečiti po svaku cenu, jer je reč o kršenju Ustava, prema kojem samo centralna vlada može odlučivati o pitanjima suvereniteta zemlje. Potpredsednik Evropske komisije Frans Timermans izjavio je da svi treba da poštuju Ustav svoje države i vladavinu prava.

Katalonski predsednik, međutim, poručuje da je sve spremno da više od dve hiljade biračkih mesta ima glasačke listiće, kutije i sve ostalo potrebno kako bi stanovnici izrazili svoju volju.

Regionalna vlada u Barseloni pozvala je 5,3 miliona građana s pravom glasa da izađu na birališta širom Katalonije.

U Kataloniju je upućeno četiri hiljade policajaca nakon što je španski Ustavni sud zabranio referendum. Oni bi trebalo da onemoguće ulazak u škole i objekte koje katalonska vlada planira da koristiti za referendum.

Španska vlada zatvorila je više od polovine škola u Kataloniji, njih 1.300 od ukupno 2.315, koje je trebalo da posluže kao sedišta za biračka mesta na referendumu.

Demonstracije za jedinstvo Španije u Madridu

Hiljade ljudi sa španskim zastavama je demonstriralo u Madridu za jedinstvo Španije uoči referenduma o nezavisnosti Katalonije, raspisanom uprkos zabrani.

Demonstranti su se okupili na madridskom trgu Sibeles na poziv konzervativne Fondacije za zaštitu španske nacije.

Noseći španske zastave, vikali su „Katalonija je deo Španije“ i „ja sam Španac, Španac, Španac“. Neki su skandirali i „Pućdemona u zatvor“.

Karles Pućdemon je šef katalonske separatističke vlade koji je raspisao referendum uprkos zabrani španske vlade i Ustavnog suda.

Španski ministar: Ruganje demokratiji

Španski ministar spoljnih Alfonso Dastis izjavio je da je plan katalonskih vlasti da održe referendum o nezavisnosti te španske pokrajine „ruganje demokratiji“.

„To što oni guraju nije demokratija. To je ruganje demokratiji, tragedija demokratije“, rekao je šef španske diplomatije u intervjuu agenciji Asošiejted pres.

Dastis je optužio katalonske zvaničnike da pokušavaju da primene „sistem isključivanja“ koji je u suprotnosi sa idealima Evropske unije.

On je naveo da se referendum o nezavisnosti Katalonije ne može izjednači sa demokratijom, jer se radi o „instrumentu diktatora“.

CNN: Dan pred referendum, u Kataloniji je vanredno stanje

Katalonci koji podržavaju izlazak na birališta su na ulicama i različitim akcijama brane biračka mesta od španske policije. Španska vlada saopštila je da je policija zatvorila 1.300, od 2.315 škola u Kataloniji koje su bile pripremljene kao glasačke jedinice, izveštava CNN-ova dopisnica Isa Suarez.

U Barseloni je faktički vanredno stanje, kaže, jer su Katalonci odlučni da pokažu svoju istrajnost i brane biračka mesta za sutrašnji referendum, koja su kako oni tvrde bila zatvorena ood strane centralne policije.

„Ova škola jedno je od biračkih mesta za sutrašnje glasanje, gde će glasati oko 2.000 ljudi. Ono što oni rade čitav dan i što će raditi do nedelje ujutru je čuvanje ove škole od upada španske policije, i u toku noći i preko dana. Oni su faktički okupirali ovu školu kako bi sprečli vlasti da uđu unutra i zatvore školu pred samo glasanje. Ovde je veliki broj aktivista, koji kako kažu, imaju veliki broj razloga da ostanu ovde. U toku je i veliki ručak za sve njih, tu je i muzika i različite igre za decu“, kaže Suarez.

Policija je u ovu školu ušla oko dva sata noću i potvrdila da dokle god imaju ovakve aktivnosti koje su usmerene na zajednicu da nemaju razlog da ih oteraju. Ovo je samo jedan od načina na koji Katalonci žele da se osiguraju da će njihovi glasovi biti uvaženi.

Španska policija je danas, u nastavku niza racija, upala u telekomunikacioni i tehnološki centar katalonske vlade. Španska vlada pokušava na sve načine da spreči da se glasovi broje i da se referendum ne održi, ali je katalonska vlada potvrdila za CNN da imaju i rezervni plan ukoliko spreče brojanje glasova.

„Sitacija je napeta ovde“, rekla je dopisnica CNN.