Arapske zemlje prekidaju diplomatske odnose s Katarom

Svet 05. jun 201710:35 > 15:36
REUTERS/Fadi Al-Assaad

Pet arapskih zemalja prekinule su jutros diplomatske odnose s Katarom zbog njegove podrške islamskim grupama i odnosa s Iranom, a kasnije su im se pridružio Jemen i maldivi. Američki državni sekretar Reks Tilerson izrazio je očekivanje da to neće uticati na jedinstvo u borbi protiv islamskih ekstremista.

Bahrein, Egipat, Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati saopštili su da će povući svoje diplomate iz Katara, kao i da će proterati katarske diplomate sa svoje teritorije.

Arapske zemlje su najavile i da će obustaviti vazduhoplovni i pomorski saobraćaj, a Saudijska Arabija će zatvoriti i kopnenu granicu s Katarom, čime će ta zemlja biti odsečena od ostatka Arapskog poluostrva.

 Saudijska Arabija takođe je saopštila da će katarski vojnici biti povučeni iz rata u Jemenu.

Katar, zemlja bogata gasom i u kojoj je smeštena velika vojna baza SAD, nije reagovao na prekid diplomatskih odnosa.

Katarski emir Tamim bin Hamad Al Tani pozvao je 27. maja iranskog predsednika Hasana Ruhanija i čestititao mu pobedu na predsedničkim izborima.

Saudijska Arabija, većinski sunitska kraljevina, smatra Iran, kojim vladaju šiitski muslimani, najvećim neprijateljem i pretnjom regionalnoj stabilnosti.

Saudijska Arabija je saopštila da je prekinula diplomatske odnose zbog podrške Katara „različitim terorističkim i sektaškim grupama čiji je cilj destabilizacija regiona“, uključujući Muslimansko bratstvo, Al Kaidu i Islamsku državu.

Egipat je optužio Katar da zauzima „antagonistički pristup“ prema Egiptu i da su propali svi pokušaji da prestane da podržava terorističke grupe.

Bahrein je okrivio Katar za podršku oružanim terorističkim aktivnostima i finansiranje iranskih grupa koje bi izvodile sabotaže i širile haos u Bahreinu.

Jemenske vlasti navele su da se pridružuju odluci tih zemalja. U Jemenu je u toku gradjanski rat u kojem je stradalo više od 8.000 ljudi, u kome protiv šiitski pobunenika Hutu deluje koalicija predvodjena Saudijskom Arabijom.

Maldivi su saopštili danas da prekidaju diplomatske odnose s Katarom zbog njegove navodne podrške islamističkim grupama, pošto je istu odluku prethodno donelo pet arapskih zemalja.

Maldivsko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da Maldivi vode politiku promovisanja mira i stabilnosti na Bliskom istoku i da je odluka doneta zbog njihovog čvrstog protivljenja aktivnostima koje podstiču terorizam i ekstremizam. 

Maldivi i Katar su uspostavili diplomatske odnose 1984. godine.

Maldivi, koji imaju 341.000 stanovnika i dominantno su zemlja sunitskih muslimana, imaju velikih problema s ekstremizmom. Ta zemlja navodno ima jedan od najviših procenata gradjana koji odlaze na strana ratišta, po glavi stanovnika.

Katar je više puta odbacivao optužbe da finansira ekstremističke grupe.

Nije još jasno kako bi odluka arapskih zemalja mogla da utiče na vojne operacije SAD, koje u toj zemlji imaju stacionirano oko 10.000 vojnika i centralnu komandu za Bliski istok.

Šef američke diplomatije Tilerson izjavio je na konferenciji za novinare u Sidneju da prekid diplomatskih odnosa apraskih zemalja s Katarom neće imati posledice na borbu protiv Islamske države.

Tilerson je pozvao sve strane da razgovaraju i prevaziđu međusobne razlike.

Iran krivi Trampa

Predsedavajući uticajnog iranskog parlamentarnog komiteta za nacionalnu bezbednost i spoljne poslove rekao je da su razlike između Saudijske Arabije i Katara rezultat nedavne posete američkog predsednika Donalda Trampa regionu.

Aledin Borudžerdi je rekao da zbog potpisivanja obimnog ugovora o prodaji američkog oružja Saudijcima „nije nemoguće da će biti još negativnih incidenata u regionu“, prenela je agencija IRNA.

On je rekao da je politika Vašingtona oduvek bila da stvara razdor među muslimanskim zemljama.