Lideri članica EU usvojili "deklaraciju iz Bratislave"

Svet 16. sep 201623:40 > 23:41
Tanjug/ P Photo/Virginia Mayo

Lideri 27 članica Evropske unije, bez Velike Britanije, na neformalnom samitu u Bratislavi usvojili su deklaraciju u kojoj se obavezuju da i nakon Bregzita nastave zajedno jer EU, iako nije savršena, jeste najbolji instrument za suočavanje s izazovima i pretnjama Evropi.

„Iako je jedna zemlja odlučila da nas napusti za nas ostale EU ostaje nezamenjiva.Nakon ratova i dubokih podela našeg kontinenta EU je osigurala mir, demokratiju iomogućila prosperitet našim zemljama. Mnoge druge zemlje i regioni van Unije tekpokušavaju da dođu do naših dostignuća“, stoji u bratislavskoj deklaraciji šefovadržava i vlada 27 članica Unije.

Lideri su u deklaraciji sa samita upozorili da EU nije savršena ali da je najboljiinstrument za suočavanje Evrope sa izazovima i za to da osigura starom kontinentumir i prosperitet.

„Moramo da pobošljamo komunikaciju među nama, državam članicama i sa evropskim institucijama ali pre svega sa našim građanima. Moramo da budemo jasniji u našim odlukama. Da koristimo jasan i iskren jezik. Da se skoncentrišemo na očekivanja građana i hrabro se suprotstavimo ekstremističkim i populističkim snagama“, stoji u bratislavskojdeklaraciji.

Iz Bratislave, sa samita ne odlaze svi lideri zadovoljni da je, kako je kazao slovačkipremijer Robert Fico, EU je pokazala da ne može u rikverc i da je uspela da napravi ogromanpomak u jednoj od ključnih oblasti o kojoj su raspravljali – migraciji koja budi strahove u Evropljanima iide na ruku evropskim populistima i ekstremistima.

Italijanski premijer Mateo Renci odbio je da se pojavi na zajedničkoj konferenciji zanovinare sa predsednikom Francuske Fransoa Olandom i nemačkom kancelarkom Angelom Merkelupravo zato što se, kako je kazao, ne slaže sa njihovim zaključcima da je u pitanjumigracije napravljen pomak.

Nezadovoljan mapom puta za migraciju sa samita odlazi i mađarski premijer ViktorOrban, dok ostatak Višegradske grupe za koju je migracija bila glavna tema, pa čak inajverniji saveznik Mađarske, Poljska, govori o pravoj pozitivnoj prekretnici.

„U zaključcima sa današnjeg samita stoji i napomena šefa Evropske komisije Junkera.U Evropskom parlamentu on je kazao da politika rešavanja migracijske krize mora dabude zasnovana na principu dobrovoljnosti i elastičnog doprinosa. Taj novi modelizgleda sada svima prihvatljiv“, kazala je poljskim novinarima poljska premijerka Beata Šidlo.

Premijerka je naglasila da iz Bratislave odlazi zadovoljna i zbog osetne promene odnosaprema migracijskoj politici i zbog upozorenja Velikoj Britaniji da ne može da računanakon Bregzita na neke velike privilegije na uštrb ostalih članica EU.

Zadovoljan početkom Bratislavskog procesa, deklaracijom i mapom puta je i češki premijer Bohuslav Sobotka.

„Mapa sadrži i ono što sam kao premijer Češke dugoročno zastupao: pooštravanje kontrole ulaskau EU, jačanje saradnje u odbrani i podsticanje privrednog razvoja“, saopštio je Sobotka.

„Dogovor o potpunoj kontroli spoljašnjih granica i radikalno smanjenje migracije jeste ogroman pomak. Do kraja godine biće i evropska granična straža. Ako odaberem taj segment dogovora sa samita vidim napredak i pre svega interes da idemo zajedno dalje“, kazao je zadovoljan rešenjima za migracijski krizu slovački premijer Robert Fico čija vlada je čak tužila EU sudu zbog obavezujućih kvota za relokaciju izbeglica.