Evropska unija pooštrila poresku kontrolu

Svet 10. sep 201617:46 > 17:54
N1

Evropska komisija pokrenula je kaznene postupke protiv agresivnog izbegavanja poreza i ilegalnih povlastica za pojedine koncerne. Ministri finansija EU na sastanku u Bratislavi u subotu pozvali su multinacionalne kompanije da se uzdrže od prakse izbegavanja plaćanja poreza.

Vlada u Kopenhagenu je odlučila da otkupi podatke o 600 danskih obveznika, koji su preko Paname prali novac.

„Više bih voleo da nismo morali da otkupljujemo te podatke, ali zadatak poreskih vlasti je da slede velike prevarante“, izjavio je Karsten Lauricen, ministar za carinu i porez Danske.

Posle afere Panamski papiri, koja je pokazala razmere izbegavanja plaćanja poreza od strane velikih kompanija i bogatih pojedinaca, Brisel je pooštrio kontrolu i uveo nova pravila.

„Međunarodne kompanije imaju obavezu da plaćaju porez na fer način. Mislim da svi zajedno moramo da radimo na tome da oni to i urade. Moja poruka je: Vodite pogrešnu bitku. Poštujte pravila. Vremena su se promenila! Morate plaćati porez, deo u SAD, ali deo i u Evropi“, smatra holandski ministar finansija i šef Evrogrupe Jerun Dajselblum.

Samo EU može da se bori protiv modela za uštedu poreza koji primenjuju neke zemlje članice, zemlje koje su postale kompanjoni međunarodnih koncerna. Da nema Evropske unije, Irska, Holandija, Luksemburg i druge zemlje bi i dalje vodile svoju nepravednu poresku politiku, koja bestidno favorizuje pojedine firme, konstatuje DW.

„To možemo da postignemo samo radeći zajedno u EU i šire od nje, da bismo osigurali da multinacionalne kompanije plaćaju pravi iznos poreza na pravom mestu“, rekao je Filip Hamond, britanski ministar finansija.

Bura je počela odlukom briselske administracije da Apple duguje na ime poreza 15 milijardi evra. I zvanični Dablin i zvanični Vašington stali su u zaštitu najskuplje kompanije na svetu. Nisu ravnodušni ni ministri iz nekih drugih zemalja.

„U slučaju Epla, radi se o međunarodnim propisima koji su ranije važili i sada su promenjeni. Zato moramo sačekati odluku Evropskog suda pravde“, smatra Pjer Gramenja, ministar finansija Luksemburga.

Amazon i Mekdonalds se mogu suočiti sa sličnim problemima neplaćanja poreza koje im omogućavaju zakoni Luksemburga.

Posle velikog natezanja, ministri finansija su se složili da se od 2017. godine poreskim vlastima dozvoli da međusobno razmenjuju informacije o modelima za uštedu poreza. Javnost neće ništa saznati o tim modelima. Tako to zahteva obaveza čuvanja poreske tajne.